Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to z pewnością najpopularniejsza witamina. Znają ją nawet dzieci, które kojarzą ją zazwyczaj w postaci cytrynowej pastylki do ssania. Niektóre organizmy żywe samodzielnie produkują tę substancję, niestety człowiek nie jest w stanie sam jej wytworzyć, dlatego bardzo ważne jest, by dostarczać ją codziennie we właściwych ilościach.
Witamina C odpowiada za usuwanie z organizmu wolnych rodników, które wpływają na proces starzenia. Poza tym wzmacnia odporność i wspomaga wytwarzanie kolagenu, który uelastycznia skórę. Witamina C to bardzo cenny składnik diety, ponieważ dzięki niej poprawia się funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Służy także jako środek wspomagający przy różnych kuracjach antynowotworowych. Niedobór witaminy C objawia się:
- krwawieniem dziąseł,
- dłuższym gojeniem się ran,
- obrzękiem i bólem stawów,
- może doprowadzić do szkorbutu, depresji, a nawet do śmierci.
Każdy dorosły człowiek powinien codziennie dostarczać organizmowi od 100 do 200 mg kwasu askorbinowego (kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom palącym papierosy zaleca się wyższą dawkę), dzieciom wystarczy 40 mg dziennie. Najwięcej witaminy C znajduje się w warzywach i owocach, zwłaszcza w kiwi, pomidorach, aronii i czarnym bzie. Również kwiat dzikiej róży, maliny, kapusta, szpinak i zielony groszek są źródłem kwasu askorbinowego. Mimo ogólnego przeświadczenia, w cytrynie w porównaniu z innymi owocami nie ma zbyt wiele witaminy C.
Dobroczynne właściwości witaminy C nie zmieniają faktu, iż nie należy jej spożywać w zbyt dużych dawkach. Organizm może mieć trudności z jej wydaleniem. Również w trakcie kuracji antyzakrzepowej należy uważać z zażywaniem witaminy, ponieważ podnosi ona toksyczność leków. Równoczesne przyjmowanie hormonów, aspiryny i środków antydepresyjnych znacząco obniża działanie kwasu askorbinowego. Najlepsza witamina znajduje się w naturalnych produktach, wspomagać się można jednak tabletkami, które przyjmować należy w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim.
There are no comments