Osobom mającym wzdęcia, zaparcia, czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w szczególności jego części wydalniczej poleca się wykonanie zabiegu oczyszczania jelita grubego. Przyczyną tych dolegliwości może być bowiem zaleganie masy kałowej na ściankach jelita, która w sposób naturalny nie może się z organizmu wydostać.
Jeśli jednak hydrokolonoterapia nie przynosi pożądanego rezultatu, a lekarz nie jest w stanie postawić diagnozy, należy poddać się kolonoskopii. Pozwala ona bowiem dosłownie przejrzeć każdy fragment jelita grubego od odbytu aż po jelito ślepe i uchwycić zmiany na powierzchni błony śluzowej, która je wyścieła. Zanim jednak jelito grube zostanie poddane badaniu musi zostać w jakiś sposób oczyszczone z masy kałowej. Tylko w ten sposób koloskop będzie miał dostęp do jego każdego zakamarka.
Oczyszczanie jelita grubego może odbywać się na kilka sposobów. Pierwszy z nich to ścisła 3-dniowa dieta bezresztkowa wsparta wypijaniem dużych ilości płynów oraz lekkimi środkami przeczyszczającymi w małych dawkach. W ramach tej metody w wieczór poprzedzający badanie należy dodatkowo przyjąć ok. 3 łyżek stołowych płynnej parafiny lub oleju rycynowego, a przed samym zabiegiem poddać się serii lewatyw. Druga metoda polega na przyjmowaniu na 24 godziny przed zabiegiem wyłącznie płynów, a rano i wieczorem silnych środków przeczyszczających. I tym razem nie może też się obejść bez lewatywy.
Ostatnio jednak coraz bardziej popularna jest hydrokolonoterapia. Co prawda na kilka dni przed jej zastosowaniem też trzeba przejść na dietę, ale nie jest ona tak restrykcyjna jak w dwóch powyższych przypadkach. Samo płukanie jelita grubego tą metodą jest zupełnie bezbolesne, bezzapachowe, niekrępujące i dość komfortowe w porównaniu np. z tradycyjną lewatywą. Dzięki niemu można też obejść się bez zażywania środków przeczyszczających i męczących wizyt w toalecie. Jelito po serii takich zabiegów jest zaś zupełnie czyste i gotowe do badania. Jedyny mankament tej metody to cena – ok. 200-300 zł za jeden zabieg.
mankament, cena, co za kraj…. Jak nie stac to trudno, urzadzenia kosztuja, obsluga kosztuje, zarobic tez trzeba….