Większości osób wydaje się normalne, że widzą kolory, tak jak one rzeczywiście wyglądają, nie mają problemów z ich rozpoznawaniem i w ogóle nie zastanawiają się nad tym, że może być inaczej. A jednak.
Czym jest daltonizm?
Daltonizm to zaburzenie widzenia barwnego polegające na problemach w odbiorze koloru czerwonego i zielonego. Uznaje się, że w Polsce problemy z widzeniem kolorów ma około 8% mężczyzn i mniej niż 1% kobiet. Jest więc sporo prawdy w potocznej opinii, że to właśnie mężczyźni mają problemy z rozróżnianiem kolorów. W zdecydowanej większości daltonizm jest wrodzony i jest uwarunkowany genetycznie. Zdarza się jednak, że nieprawidłowe widzenie barw jest nabyte na skutek między innymi brania niektórych leków, w wyniku palenia papierosów, picia alkoholu lub zażywania niektórych środkow antykoncepcyjnych.
Daltonizm, a wykonywanie wybranych zawodów
Niektóre zawody wymagają bardzo dobrego wzroku, przez co osoby cierpiące na ślepotę na barwy nie mogą ich wykonywać. Osoby aplikujące na takie stanowiska poddawane są specjalnym testom. Do takich zawodów zalicza się między innymi zawód: taksówkarza, maszynisty, osoby prowadzącej autobusy, tramwaje, pilota, czy kapitanów statków.
Badania wykrywające daltonizm
Jednym z badań wykrywających daltonizm jest badanie przy użyciu tablic Ishihary. Na specjalnych tablicach znajdują się wykropkowane litery, liczby lub znaki, a ich tło również jest w kolorowych kropkach (lecz innego koloru). Zadaniem badanego jest odczytanie z tablic danej litery, cyfry lub znaku. Osoby, które mają trudności z rozpoznawaniem kolorów mają problem z “wyłowieniem” danego znaku spośród tła.
There are no comments