Jednymi z częstszych problemów jamy ustnej są problemy związane z tkankami miękkimi czyli dziąsłami. W czasie wizyty w gabinecie dentystycznym, lekarz zwraca uwagę na stan przyzębia. Zaczerwienione i krwawiące dziąsła są często następstwem nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
Resztki pokarmowe gromadzące się wokół szyjki zęba są doskonałą pożywką dla bakterii. Rozwijająca się płytka nazębna, tworzy kamień nad dziąsłowy, ale także ten niewidoczny gołym okiem – pod dziąsłowy, co powoduje zapalenie przyzębia. Potrafi być to bardzo uciążliwe i niejednokrotnie prowadzić do poważniejszych problemów takie jak wysięki, obolałe dziąsła.
Najważniejsza jest profilaktyka i przeciwdziałanie chorobom dziąseł. W tym celu zaleca się:
- regularne usuwanie kamienia (skaling, piaskowanie) pomaga usunąć to z czym nie radzą sobie tradycyjne przybory jakie mamy pod ręką czyli szczoteczka, nici dentystyczne itp.
- poprawny sposób stosowania przyborów zapewniających higienę jamy ustnej. Zapytaj na wizycie dentystę o instruktaż szczotkowania zębów, częstotliwość stosowania, indywidualny dobór szczoteczek, modyfikacje sposobu mycia zębów przez pacjenta. Dodatkowe przybory takie jak nitka dentystyczna, taśmy, wykałaczki, płukanki – bardzo często popełniane są błędy w ich stosowaniu. Mając przekonanie o ich skuteczności ale przy błędnym użyciu, nasza czujność zostaje uśpiona. Nie są trudne w stosowaniu a są to środki, stosowane i polecane przez dentystów. Dlatego też ważna jest konsultacja stomatologiczna. Więcej informacji można znaleźć na stronach gabinetów dentystycznych np. www.dentistpoznan.pl .
- szczególna opieka nad osobami z chorobami ogólnoustrojowymi, które zwiększają ryzyko występowania chorób przyzębia (polekowe zapalenie dziąseł)
- odbudowa punktów stycznych. Przerwy między zębami, bez odbudowach punktów stycznych, powodują zaleganie resztek pokarmowych, ucisk brodawek dziąsłowych i w konsekwencji ich zanik.
- ograniczenie wpływu szkodliwych czynników np. nikotyna, alkohol
- regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne
- eliminowanie nawisających wypełnień. W tych miejscach występują szczególnie wysokie ogniska bakterii patogennych.
Skaling najlepiej wykonać 1-2 razy w roku w gabinecie dentystycznym. W szczególnych wypadkach, dentysta może zalecić wykonywanie zabiegów częściej. Miękkie resztki pokarmowe tworzą płytkę nazębną, która po kilku dniach mineralizuje się tworząc kamień nazębny. Tworzy się on również pod dziąsłowo, szczególnie podrażniając dziąsła, które mogą zacząć krwawić. Skaling ultradźwiękami jest zabiegiem bezbolesnym. Przy dużej nadwrażliwości zapytaj dentystę o znieczulenie dziąsła specjalnym żelem.
Po skalingu, stomatolog zabezpiecza powierzchnie zębów lakierem z fluorem. Stosuje się to zapobiegawczo przed próchnicą i w celu zniesienia nadwrażliwości.
Niedocenionym urządzeniem pomagającym zwalczać płytkę nazębną są irygatory wodne, hydropulsatory. Regulowany strumień wody skutecznie usuwa resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc:
- przestrzenie między zębowe,
- miejsca pod przęsłami mostów,
- okolice implantów,
- odsłonięte powierzchnie korzeni,
- głębokie kieszonki dziąsłowe,
- przestrzenie zębów szynowanych.
Irygatory są doskonałym uzupełnieniem szczotkowania zębów.
Regularna higiena jamy ustnej połączona z edukacją dentystyczną i profilaktyką zapobiega powstawaniu problemów a jak wiadomo najlepszą metodą leczenia jest zapobieganie niż późniejsze leczenie ich skutków.
There are no comments