Herbata jest naparem z roślin, nazywanych również herbatą, które należą do rodzaju Camellia. Niegdyś zaliczano je do odmiany Thea. W zależności od jej odmiany, zalecany jest inny sposób jej parzenia.
Herbatę zieloną powinno się zaparzać wodą o temperaturze od 60 °C do 80 °C. Parzenie wymaga najwięcej trzech minut, dłużej napój nabiera gorzkiego posmaku. Te same liście można parzyć nawet do trzech razy, a najlepszym naparem jest zazwyczaj drugi.
W Mongolii gotuje się prasowaną zieloną herbatę w mleku, wkładając masło lub łój barani oraz mąkę i sól. Czasami również krew zwierzęcą. W Tybecie herbata zielona gotowana jest w wodzie z dużym dodatkiem mleka jaka i solą, a później ubijana w beczce.
Żółtą herbatę należy parzyć tylko raz. Temperatura powinna wynosić 90 °C. Parzenie trwa standardowo trzy minuty. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty. Współcześnie uznawana jest ona za najszlachetniejszą odmianę z herbat.
Czarną herbatę powinno się zalewać wrzącą wodą. Napar wymaga zaparzania od trzech do pięciu minut, po tym czasie zaczyna się uwalniać tanina, która niszczy pobudzające działanie teofiliny i kofeiny, a dodatkowo napój staje się gorzki.
Właściwości zdrowotne herbat znane były od ponad czterech tysięcy lat. Przez wiele podróży przez morza, dotarły one praktycznie do każdego państwa. Dzisiaj każdy człowiek przynajmniej raz miał styczność z tym produktem.
There are no comments