Powierzchnia oka pokryta jest cienką warstwą płynu zwaną filmem łzowym. Pełni szereg ważnych funkcji: nawilża, oczyszcza, zabezpiecza (przed drobnoustrojami) powierzchnię rogówki i spojówki oka. Zdrowy film łzowy składa się z trzech warstw (licząc od zewnątrz oka): warstwa lipidowa, wodna i mucynowa oraz posiada cztery cechy fizyczne: pH, osmolarność, lepkość i napięcie powierzchniowe.
Nieprawidłowości w ramach któregoś z komponentów mogą spowodować niestabilność filmu łzowego, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów suchego oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe bardziej narażone są na zaburzenia filmu łzowego. Ważną rolę spełnia dobrze dobrany płyn do pielęgnacji soczewek.
Główną funkcją płynu do soczewek kontaktowych jest czyszczenie i dezynfekcja soczewek. Płyny mają różny skład, co powoduje, że różnią się cechami, jak poziom pH oraz stopień skuteczności antybakteryjnej i mogą wpływać na fizyczne cechy filmu łzowego.
Na pH płynów do soczewek kontaktowych mają wpływ środki buforujące (np. kwas borowy, fosforan sodu, tauryna). Płyny o poziomie pH <6,6 i >7,8 mogą powodować dyskomfort i pieczenie. Większość płynów do soczewek ma poziom osmolarności niższy od przeciętnego, stąd możliwość odczuwania różnych dolegliwości. Środki zawarte w płynach mają różne poziomy lepkości, które mogą wpłynąć na komfort pacjenta. Napięcie powierzchniowe jest ważnym aspektem noszenia soczewek kontaktowych, gdyż soczewki unoszą się na filmie łzowym. Składniki płynu do soczewek, które redukują napięcie powierzchniowe filmu łzowego, takie jak środki powierzchniowo-czynne, mogą prowadzić do ruszania się soczewki powodując dyskomfort.
Płyny do soczewek, które nie zgadzają się dokładnie z czterema cechami zdrowego filmu łzowego, mogą mieć negatywny wpływ na komfort osoby noszącej soczewki.
Artykuł opracowany na podstawie materiałów zawartych na stronie: www.academyofvisioncare.com (Ami Abel Epstein, OD. Zdrowy film łzowy i płyny do soczewek kontaktowych)
There are no comments