Nieprzyjemny efekt ciąży, otyłości lub szybkiego przyrostu wagi jest nie lada problemem. Ciągnące się po udach, pośladkach, brzuchu, czy piersiach linie, wcale nie wyglądają estetycznie i wcale nie są oznaką zdrowia. Jak zlikwidować rozstępy? Jak zapobiegać? Istnieje wiele sposobów o różnej skuteczności. Kremy, żele, balsamy, wizyta u kosmetyczki, czy zabieg chirurgiczny- wybór jest duży, ale na co się zdecydować?
Skąd się biorą rozstępy?
Bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne rozciąganie się skóry i jej niewystarczająca elastyczność. Zbytnia kruchość skóry powoduje bowiem jej pęknięcia na skutek zbyt dużego obciążenia tkanki. Jędrność skóry utrzymywana jest przez włókna kolagenowe. Włókna te z wiekiem jednak ulegają osłabieniu, stając się podatnymi na uszkodzenia. Przyczyną zmniejszenia zawartości kolagenu jest nie tylko wiek, ale także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, np. podczas ciąży. Wpływ na powstawanie rozstępów mają także uwarunkowania genetyczne.
Jak likwidować rozstępy?
Choć istnieje wiele kosmetyków, których producenci zapewniają o ich skuteczności, to żaden z nich w pełni nie potrafi usunąć już istniejących rozstępów. Wielu fachowców od razu zaleca wizytę w gabinecie kosmetycznym lub w klinice chirurgii plastycznej.
Przyczyną nieskuteczności wszystkich tych kosmetyków jest fakt, że żaden z nich nie odbuduje uszkodzonych włókien kolagenowych. Tkance potrzeby jest kolagen. Popularne kremy natomiast, nawet jeśli zawierają w sobie kolagen, to jest to wołowy kolagen, nieaktywny biologicznie. Istnieją środki kolagenowe zgodne z strukturą ludzkiego kolagenu, aktywne biologicznie i niealergizujące, pozyskiwane z rybich skór, ale nie można ich znaleźć w normalnych sklepie, ponieważ nie nadają się do zwyczajnej dystrybucji. Problemem jest temperatura przechowywania kosmetyku. Poza przedziałem 5-28 stopni kolagen rybi traci swoją strukturę i swoje właściwości.
Kosmetyki na bazie kolagenu dostępne są w sieci sprzedaży Colway, gdzie oferowana jest cała gama odmładzającego kolagenu w różnej postaci. Kolagen rybi głęboko wnika w skórę, nawilżając ją i uelastyczniając. Skóra staje się jędrna i nie ulega tak łatwo pęknięciom podczas nadmiernego rozciągania.
Innymi sposobami, bardziej inwazyjnymi, są peelingi chemiczne i mikrodermobrazja. Kuracje te polegają na wykorzystaniu silnie działających substancji, które głęboko wnikają w skórę, regenerując ją. Wizyta w klinice chirurgii plastycznej wiąże się z zabiegiem zwanym dermabrazją. Jest to zabieg wykonywany pod znieczuleniem. Polega on na złuszczaniu naskórka substancjami chemicznymi lub laserem.
Jak zapobiegać rozstępom?
Najlepszym sposobem jest oczywiście unikanie gwałtownych przyrostów wagi, co łączy się z nadmiernym rozciąganiem skóry. Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów należy zadbac o to, by skóra było odpowiednio nawilżona i elastyczna, co zapewnią jej dobrze zbudowane włókna kolagenowe i elastynowe. Można stosować profilaktycznie transdermalny żel kolagenowy lub suplement diety- kolagen w tabletkach. Tak dostarczone białko stymuluje tkanki do produkcji własnego kolagenu i dostarcza im niezbędnych do tego substancji. Skórę należy pielęgnować poprzez nawilżanie kremem i olejkiem z witaminami. Powstawanie rozstępów powstrzymać może także odpowiednia dieta, bogata w cynk, krzem i witaminę E. Aby zadbać o elastyczność skóry można ją także rozciągać poprzez ćwiczenia gimnastyczne. Ćwiczenia takie dodatkowo poprawiają krążenie krwi.
There are no comments