Pasożyty od dawien dawna wykorzystywały organizmy ludzkie i zwierzęce. Niegdyś umieralność z ich powodu była stosunkowo wysoka, jednak dzisiaj łatwo je rozpoznać i zacząć odpowiednie leczenie na czas.
Rozróżnia się pasożyty stałe, które żyją na lub w organizmie żywiciela oraz pasożyty czasowe, używające żywiciela okresowo, przykładowo, podczas pożywiania się lub w larwalnych stadiach rozwojowych.
Pasożytami nazywa się także różne bakterie i wirusy, ale przede wszystkim grzyby, wywołujące liczne grzybice, dotykające równocześnie organy wewnętrzne, takie jak płuca oraz zewnętrze części ciała, przykładowo stopy.
Pasożyty zewnętrzne, zwane są inaczej ektopasożytami. Do tej grupy można zaliczyć komara, kleszcza czy wszy. Przeważnie mogą one przenosić niebezpieczne dla ludzi wirusy oraz bakterie.
Zależność od ofiary, dzieli organizmy pasożytnicze na dwie ich grupy. Pierwsza to odmiana okolicznościowa, mogąca istnieć jednocześnie na żywych organizmach, jak również na materii nieożywionej, druga – ścisła, rozwijająca się w fazie wegetatywnej tylko w ciałach żywych.
Codziennie rodzą się nowe odmiany pasożytów, jednak medycyna czuwa. Nieustannie prowadzone są nowe badania, próbujące przewidzieć i opisać nowe typy mutacji oraz opracowywane są leki do ich zwalczania.
There are no comments