Symptomem, który najczęściej powoduje niepokój jest brak miesiączki. Jest to niepokojący objaw szczególnie u kobiet z regularnymi dotąd cyklami. Jednak należy pamiętać, że spóźniająca się miesiączka nie jest wystarczającym powodem, aby sądzić, iż doszło do zapłodnienia. Okres może się spóźniać z wielu powodów: stres, alkohol, leki, przeziębienie, zmiana klimatu, nieregularny tryb życia, brak snu, długa mecząca podróż…
Trzeba zdawać sobie sprawę, że w pierwszych dniach ciąży dziewczyna bez wizyty u lekarza nigdy nie może być pewna czy jest w ciąży. Ważną i pomocną rolę spełnia tutaj test ciążowy. Nie dają one 100% pewności, jednak ich skuteczność jest bardzo wysoka.
Na ciążę wskazywać mogą przede wszystkim podwyższona podstawowa temperatura organizmu (ponad 37°C), utrzymująca się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Jest to związane z tym, iż zwiększa się ilość progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach. Potem tę funkcję przejmuje łożysko.
Jeden, dwa cykle w roku mogą się zdarzyć bezowulacyjne i nie dojdzie do krwawienia. To jeszcze nie jest powód do paniki. Z wiekiem takich pustych cykli będzie coraz więcej. Może Cię to spotkać również w wyniku odstawienia pigułek antykoncepcyjnych lub wyjęcia spirali wewnątrzmacicznej, to się zdarza.
Należy pamiętać, że kobieta może być w ciąży a kobiety miewają po zapłodnieniu trzy, nawet cztery krwawienia w terminach przypadających na okres menstruacji.
Do częstych objawów odczuwanych przez kobiety należą: nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Pojawiają się głównie rano, choć czasami dokuczają przez cały dzień. Nudności i wymioty występują od 6-8 tygodnia i zazwyczaj trwają do 12-14 tygodnia ciąży. Należy zaznaczyć, że wymioty i nudności nie są symptomami ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu.
Comments are closed.