Włosy poddaje się często rozjaśnianiu przed ich barwieniem za pomocą farb co bardzo niszczy włosy. Jeżeli przy farbowaniu chce się włosom siwym przywrócić kolor naturalny, stosuje się 6—8-procentową wodę utlenioną (tzw. podkład pod farbę), przy czym im więcej klientka ma siwych włosów, tym woda utleniona może być mocniejsza.
Jeżeli zaś zamierza się osiągnąć kolor włosów jaśniejszy od naturalnego, wówczas do wody utlenionej dodaje się 6—10 kropel amoniaku, przy czym — im więcej amoniaku, tym włosy będą jaśniejsze. Rozjaśnione włosy powinny być o ton jaśniejsze od koloru, który ma być im nadany za pomocą farby fryzjerskiej. Do wstępnego rozjaśniania używa się również białej henny. W tym przypadku należy przed nałożeniem farby włosy umyć i podsuszyć. Poza tym można włosów nie myć, lecz wysuszyć je lub wytrzeć.
Reakcja włosów na rozjaśnianie
Podczas procesu rozjaśniania tlen w połączeniu z amoniakiem dostaje się poprzez rozchylone łuski do barwnika włosów, odbarwiając go. Czas trwania reakcji, zależnie od gatunku włosów i mocy preparatu, waha się od 20 do 30 min. Przez cały czas trwania zabiegu należy włosy bacznie obserwować. Może się bowiem zdarzyć — wbrew przewidywaniom — że niektóre ich partie, np. bliżej skóry, rozjaśniają i wyprostują się wcześniej. Należy wówczas natychmiast zahamować dalszy proces rozjaśniania włosów, używając zakwaszonej wody. Przy rozjaśnianiu włosów czarnych lub ciemnobrązowych obserwuje się zjawisko odbarwiania się ich przez całą gamę kolorów rudych. Najpierw stają się rudobrązowe, potem ciemnorude, rude, jasnorude, złociste, wreszcie jasnożółte. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy stosować zabieg rozjaśniania kilkakrotnie.
W czasie jednego zabiegu można odbarwić na kolor bardzo jasny jedynie włosy blond. Włosy ciemne przy jednorazowym zabiegu można rozjaśnić tylko o 3—4 tony. Następny zabieg można powtórzyć dopiero po naturalnym przetłuszczeniu się włosów, tzn. nie wcześniej niż po 7—10 dniach.
W przypadku zastosowania białej henny, można podczas jednego zabiegu odbarwić włosy w większym stopniu. Włosy zniszczone przez nieumiejętne rozjaśnianie są gąbczaste nieelastyczne i przy naciąganiu pasma palcami rozrywają się jak wata. Tak uszkodzone włosy można częściowo uratować, spłukując je roztworem formaliny i octu oraz przez stosowanie preparatów specjalnych, jak np. „Oleocap”.
There are no comments