Chirurgia plastyczna, inaczej zwana kosmetyczną lub estetyczną, jest jedną z najnowszych i najpopularniejszych dziedzin współczesnej medycyny i zajmuje się korektą rzeczywistych lub często odczuwalnych defektów ciała. Chirurgia plastyczna zaliczana jest do podspecjalności chirurgii. Cieszy się ona wielką popularnością zwłaszcza w krajach zachodnich.
O ile sam termin chirurgii plastycznej brzmi dość nowocześnie to jednak korzenie tej nauki sięgają I wieku nasze ery, kiedy to stosowano proste zabiegi plastyczne związane z oczyma. Kolejne informacje pochodzą z piętnastego stulecia. Wówczas Heinrich von Pfolspeundt dokonał zabiegu rekonstrukcji nosa psu. Według opisu von Pfolspeundta wyciął on kawałek skóry z ramienia psa i umieścił go w okolicach nosa. Mimo wszystko praktyki te były nieskuteczne i bardzo niebezpieczne, ponieważ często kończyły się zakażeniem.
Medycyna musiała czekać na pierwszego chirurga plastycznego z prawdziwego zdarzenia, aż do XIX wieku. W 1827 Amerykanin John Mettauer przeprowadził operacje na samym sobie. Kilka lat później nowozelandzki chirurg Sir Harold Gillies usprawnił działanie operacji plastycznych wymyślając wraz z swoim kuzynem specjalne zastrzyki i płomienie. Technika ta znacznie rozwinęła się w czasie II wojny światowej. Gillies i jego kuzyn byli założycielami Klubu Królika Doświadczalnego, gdzie starali się zrekonstruować części ciała i twarzy żołnierzy rannych podczas wojny.
Chirurgia plastyczna jest coraz bardziej popularna nie tylko z powodu defektów twarzy, ale też pędzącej komercjalizacji tej dziedziny chirurgi. Wiele gwiazd światowego show biznesu decyduje się na operacje plastyczne, aby się odmłodzić. Tendencja ta jest zauważalna również w Polsce. Operacje plastyczne są jednak bardzo kosztowne. Wpływa na to stopień trudności takich operacji oraz cena sprzętów elektrochirurgicznych niezbędnych do ich wykonania
W Polsce prekursorem chirurgi plastycznej był dr Stanisław Michałek – Grodzki. Był on twórcą pierwszego w Polsce oddziału chirurgi plastycznej w szpitalu św. Antoniego, w Polanicy-Zdrój, w 1951 roku. Celem oddziału była pomoc osobom z wadami wrodzonymi i nabytymi np. w czasie wojny. Jego następca dr Michał Krauss był twórcą planu rozwoju tej dziedziny w Polsce. Był on twórcą myśli o zorganizowaniu Kliniki Chirurgi Plastycznej, która ostatecznie została powołana w 1972 roku w Polanicy, a w 1976 przeniesiona do Warszawy,
Comments are closed.