Kleszcz zaliczany jest do pajęczaków i może osiągnąć wielkość nawet i do dwóch centymetrów, naturalnie po zassaniu krwi swojej ofiary. Zapewne nie wiedziałeś że istnieje prawie 800 gatunków tych pajęczaków. Żerują przeważnie w lasach liściastych, na łąkach, lecz i w centrum aglomeracji. Czekają na swoją ofiarę na liściach drzew, by kiedy nadarzy się sposobność zeskoczyć na swoja ofiarę.
Potem szybko przemieszczają się po ciele ofiary, poszukując dobrego miejsca dla siebie tj. dobrze ukrwionego. Następnie przebijają do krwi, wprowadzając jednocześnie substancję posiadającą działanie znieczulające oraz toksyczne. Kleszcz odrywa się od swojej ofiary po tym kiedy już dostanie dostateczną ilość krwi, upada na ziemię, a następnie przekształca się w kolejną formę pajęczaka. Jedynie w środowisku zewnętrznym odbywa się cykl rozwojowy i żerowanie. Tylko jedna samica kleszcza może złożyć w środowisku nawet do sześciu tysięcy jajeczek!
Pajęczaki te na ogół atakują domowe zwierzęta, najczęściej psy i koty. Istnieją obecnie jednakże skuteczne sposoby ochrony zwierzaków przed kleszczami, mam tu na myśli specjalistyczne obroże oraz inne farmaceutyki jakie ma w swojej ofercie każdy lepszy internetowy sklep zoologiczny. Kleszcze mogą rozsiewać groźne choroby takie jak erlichiozę czy boreliozę.
Zabezpieczenie naszego psa przed kleszczami powinno się traktować właściwie profilaktycznie, podobnie jak szczepienie naszego czworonoga. Powstała rana po ukąszeniu kleszcza umożliwia inwazję wielu bakteriom, jakie powodują zapalne stany. Niezwykle niebezpieczne skutki powodują zawarte w kleszcza ślinie zarazki jakie mogą spowodować paraliż.
There are no comments