Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Udary – diagnoza neuropsychologiczna

Udary mózguPacjenci o których już wiadomo, że nastąpiło uszkodzenie mózgu lub miało miejsce zdarzenie, które mogło do niego doprowadzić to pacjenci po przebytych udarach, urazach czaszkowo-mózgowych, ze stwierdzonymi guzami mózgu oraz po operacjach ich usunięcia, osoby chorujące na choroby neurodegeneracyjne już zdiagnozowane (np. choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane i in.).

Należą tu również pacjenci po nagłym zatrzymaniu krążenia, zatruciu tlenkiem węgla lub inną trującą substancją oraz po operacjach kardiologicznych z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego.
Badanie neuropsychologiczne przeprowadzane u tych pacjentów pozwala określić czy nastąpiło pogorszenie funkcji poznawczych, jaki jest jego mechanizm, jak głębokie są deficyty i jak powinna być prowadzona terapia.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania zaburzeń funkcji poznawczych jest obecność choroby neurodegeneracyjnej (choroby Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, SM), przebycie urazu głowy, udaru mózgu, operacji neurochirurgicznej, padaczka.
Diagnostyka obejmuje: zaburzenia pamięci, uwagi, spostrzegania, praksji, myślenia, mowy, funkcji wykonawczych, emocji i zachowania.
Badanie rozpoczyna się od zebrania wywiadu od pacjentaIchorego i ewentualnie od rodziny pacjenta oraz analizy wyników badań zleconych przez innych specjalistów: neurologa, psychiatrę, internistę, psychologa, które mogą być pomocne w przeprowadzanym badaniu.
W trakcie badania stosuje się narzędzia testowe I testy neuropsychologiczne oraz próby kliniczne, które pomagają ocenić jakie funkcje poznawcze są zaburzone i w jakim stopniu oraz które są w normie I nie są zaburzone.

Kto powinien się badać?
Badaniem neuropsychologicznym powinny być objęte dwie grupy pacjentów.
Pierwsza obejmuje osoby, o których już wiadomo, że nastąpiło uszkodzenie mózgu lub miało miejsce zdarzenie, które mogło do niego doprowadzić. Do drugiej grupy osób, kierowanych na diagnozę neuropsychologiczną należą osoby, które obserwują u siebie, lub ich bliscy obserwują pogorszenie w codziennym funkcjonowaniu.

Celem przeprowadzania badania neuropsychologicznego jest stwierdzenie czy u pacjenta występują zaburzenia funkcji poznawczych, określenie stopnia ich nasilenia
oraz powiązanie ich z występującą u pacjenta dysfunkcją mózgu.
Drugim, równie ważnym celem diagnozowania zaburzeń neuropsychologicznych jest udzielenie pacjentom oraz ich rodzinom wyczerpujących informacji na temat ich problemów w oraz pomoc w dostosowaniu się do zmieniających się warunków funkcjonowania.

Jeśli obserwujesz u siebie lub bliskich zmiany różnego rodzaju np. częstszego zapominania codziennych spraw i informacji, gubieniu przedmiotów lub gubieniu drogi, trudności w skupianiu uwagi i śledzeniu wątku w rozmowie lub w filmie, trudności w znalezieniu nazwy przedmiotu. Wskazaniem do badania może być również stopniowa utrata zainteresowań i wycofywanie się z codziennych aktywności. Takie objawy mogą sugerować istnienie jakiejś choroby neurodegeneracyjnej i dlatego wymagają dokładnej diagnostyki.

Tags:

Comments are closed.