W badaniu ogólnym krwi (morfologia krwi) podawane są wartości RBC – liczba krwinek czerwonych, WBC – liczba białych krwinek, – % zawartość krwinek w stosunku do pełnej krwi. Ponadto podawana jest liczba płytek krwi. Badania krwi posiada także wskaźniki opisujące: MCH – średnią zawartość hemoglobiny w krwinkach, MCHC – średnie % stężenie hemoglobiny w krwince, MCV -średnią objętość krwinki. Powyższe wskaźniki pomocne są w diagnostyce niedokrwistości.
Badanie zawartości cukru we krwi możne przydać się w diagnostyce cukrzycy, kwasu moczowego w diagnostyce dny moczanowej, mocznika i kreatyniny w ocenie funkcji nerek, enzymów wątrobowych w skali ocen wątroby a bilirubiny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Zagrożenia rozwoju miażdżycy i jej powikłań można ocenić badając wartości czynników jej ryzyka.
Badanie ogólne moczu nie rzadko mogą być wskazówką w znalezieniu wielu chorób i informacją o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Regularne badania moczu wykonuje się w celu wykrycia powodu powstania objawów. Nerki usuwają z moczem resztki przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne. A więc, mocz może zawierać tysiecy różnych substancji. Wiele czynników (takich jak dieta, podaż płynów, wysiłek fizyczny oraz czynność nerek) ma wpływ na skład moczu.
Dlaczego dobrze robić badania laboratoryjne, badania genetyczne i czemu wybranie odpowiedniej placówki jest ogromnie ważne? Otóż regularne badania są wstanie zapewnić nam bezpieczeństwo oraz bezcenny czas jaki mamy aby się postawić chorobie. U nas nauczysz się o wiele więcej na temat badań genetycznych a także gdzie i jak je wykonywać. Przeczytaj i dowiedz się więcej jak pomagamy walczyć o życie i zdrowie ludzi.
Nie jesteśmy bezradni wobec prognoz epidemiologów, z których wynika, że co trzecia Polka i co trzecia Polak będą mieć nowotwór złośliwy. Wielu zachorowań bowiem można uniknąć. Służą temu m.in. badania genetyczne. Dzięki badaniu można ustalić, czy mamy zapisane w genach ryzyko chorowania na jakiś nowotwór. Znalezienie uszkodzonego DNA nie oznajmia o chorobie. Ale to cenna informacja o zdrowiu. Badania genetyczne możesz zrobić bezpłatnie w Wojewódzkiej Poradni Genetycznej. Najpierw czeka cię wizyta u internisty, który skieruje cię do doktora genetyka.
Comments are closed.