Wydłużanie się okresu życia człowieka wiąże się ściśle z dominacją chorób przewlekłych, oraz pojawianiu się schorzeń, których leczenie powoduje kumulowanie skutków ubocznych. Homeopatia będąca uzupełnieniem leczenia poprawia stan zdrowia pacjenta lub jakość jego życia, nie narażając go dodatkowo na ryzyko pojawienia się objawów ubocznych leczenia. Leczenie homeopatyczne przynoście szczególnie dobre efekty w pierwszym rzucie leczenia kiedy, organizm pacjenta, mimo że osłabiony, ma jeszcze możliwości do samoregulacji.
homeopatia kliniczna
Homeopatia jest metodą terapeutyczną, cieszącą się zaufaniem ludzi. Ponad 300 milionów pacjentów na całym świecie stosuje leczenie homeopatyczne. Przeprowadzone w październiku 2006 roku przez TSN OBOP badania „Polacy o homeopatii i leczeniu homeopatycznym” wskazują, iż homeopatia jest Polakom znana (ponad 80 proc. Polaków słyszało o homeopatii) i stosowana (30 proc. sięga po tę metodę leczenia). Ponad ¾ społeczeństwa (77 proc. Polaków) uważa lekarzy przepisujących leki homeopatyczne za godnych zaufania.
Homeopatia jest przedmiotem wykładanym na wydziałach medycznych 7 uniwersytetów we Francji, oraz 4 uniwersytetów w Niemczech. Francuska Izba Lekarska oficjalnie uznała praktykę homeopatyczną. W Austrii homeopatia jest umiejętnością medyczną, a konsultacje homeopatyczne odbywają się w 5 szpitalach publicznych. W Polsce o homeopatii klinicznej można nauczyć podczas szkoleń organizowanych przez towarzystwa medyczne m.in. przez Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.
W dzisiejszej medycynie nadal ważnym elementem oceny skuteczności leczenia, obok wyników badań klinicznych, pozostaje doświadczenie lekarza. Skuteczność leków homeopatycznych sprawdzona została poprzez codzienne doświadczenia praktyków. Homeopatia jest w trakcie wypracowywania metodologii prezentacji swojej skuteczności, mimo tego dotychczas w dziedzinie homeopatii opublikowano już ponad 200 randomizowanych badań klinicznych, których uczestniczyło ok. 20 000 pacjentów.
Comments are closed.