Toksyna botulinowa jest naturalnym, oczyszczonym białkiem, wykorzystywanym w medycynie estetycznej w celu wygładzenia zmarszczek i leczenia nadpotliwości. Botox obecnie jest stosowany nawet u młodych osób.
Białko zawarte w preparacie zostało dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat botoks jest stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 20 w neurologii oraz okulistyce. Lek stosuje się nawet u dwuletnich dzieci, cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce.
Zalecenia po zabiegu wstrzykiwania botoksu:
* pacjent po iniekcji nie powinien kłaść się przez 4 godziny oraz schylać się
* pacjent nie powinien spożywać alkoholu do końca dnia
* dodatkowo nie wolno latać w tym samym dniu samolotem
Przeciwwskazania do ostrzykiwania botoksem:
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży i w czasie laktacji. Innymi rzadko występującymi przeciwwskazaniami są:
* alergia na toksynę otulinową typu A lub albuminę ludzką;
* choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gratis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta – Eatona);
* przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych;
* rozległe uszkodzenia skóry;
* poprzedzające zabiegi chirurgii plastycznej twarzy, także z zastosowaniem silikonu.
Nadmierna potliwość jest bardzo częstym problemem ludzi aktywnych, żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Mokra dłoń czy krople potu na czole utrudniają funkcjonowanie wielu ludziom w życiu osobistym i zawodowym. Toksyna botulinowa hamuje pracę gruczołów potowych.
Objawy uboczne zastosowania botoksu:
Leczenie toksyną botulinową jest dobrze tolerowane. Jedynie tuż po zabiegu mogą wystąpić miejscowe zaczerwienienia. Działania niepożądane, o ile występują są zwykle łagodne, występują bardzo rzadko (odsetek powikłań nie przekracza 3%) i co najważniejsze – są przemijające.
Comments are closed.