Ekstrakt z ziela karczocha jest powszechnie stosowany we współczesnej medycynie z uwagi na swe właściwości ochronne dla wątroby. Karczoch jest także źródłem naturalnych antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Duet „karczoch wątroba” to samo zdrowie!
Źródłem fosfolipidów jest również lecytyna rzepakowa, uzyskiwana z oleju rzepakowego. Warto podkreślić, iż lecytyna rzepakowa zawiera 2x mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, niż sojowa. Lecytyna jest obecna w każdej komórce organizmu, jako składnik błon komórkowych bierze udział w procesach przemiany materii, uczestnicząc w transporcie międzykomórkowym substancji. Pełni funkcje ochronne w wątrobie oraz poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Cynaryna z ekstraktu z ziela karczocha pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowego stężenia lipidów we krwi, dzięki czemu pośrednio sprawia, że cholesterol pozostaje na właściwym poziomie.
Już niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować liczne uszkodzenia wątroby. Wątroba, w której metabolizowana jest większość alkoholu, reaguje na jego nadmierną podaż kolejno: stłuszczeniem (u 90% osób pijących intensywnie), zapaleniem (u 40% lub wg. innych autorów u 10-15%), zwłóknieniem, a w końcu marskością (szczegółowy opis znajdziesz pod hasłem „wątroba objawy”), dlatego w trosce o nią ograniczmy picie alkoholu.
Kolejną substancją dzięki, której nasza wątroba czuje się lepiej są fosfolipidy (informacje o tych związkach zamieścimy pod hasłem „wątroba fosfolipidy”). Źródłem fosfolipidów jest lecytyna. Otrzymuje się ją np. z żółtek jaj i olejów roślinnych (sojowy, rzepakowy etc.).
Comments are closed.