Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest zerwanie z nałogiem palenia. Niestety badania wskazują, że tylko 10 procentom osób pragnących rzucić udaje się ta sztuka. Na przeszkodzie stoi często otoczenie, które dalej pozostaje w szponach nałogu, jak również uzależnienie fizyczne i psychiczne.
Jak rzucić palenie, tak by za rok mieć już inne postanowienie noworoczne?
Najważniejszą sprawą wydaje się podejście osoby rzucającej. Jeśli jest silnie zdeterminowana musi uważać tylko na „ciężkie dni”, okresy wzmożonego stresu. Podczas chwil zwątpienia należy poszukać wsparcia wśród najbliższych lub w społecznościach internetowych. Społeczność taką można odnaleźć pod adresem nalogow.com – dzięki, której rzucanie palenia może stać się bardziej znośne, a przede wszystkim skuteczniejsze. Portal ten zawiera również kopalnie sposobów i studium przypadków z rzucania, wpisywanych przez użytkowników na forum. Za dodatkowe wsparcie może służyć również licznik dni bez papierosa, zaoszczędzonych pieniędzy dzięki rzuceniu, jak również liczne wskaźniki obrazujące poprawę stanu zdrowia byłego palacza.
Ulgę podczas pierwszych dni lub tygodni bez papierosa powinna przynieść również terapia NRT (nikotynowa terapia zastępcza). Na rynku dostępne są różnorakie substytuty nikotyny, począwszy od plastrów, poprzez tabletki i gumy.
Osoba rzucająca może również zgłosić się o pomoc do lekarza internisty. Środki farmakologiczne potrafią uśmierzyć głód nikotynowy praktycznie do zera. Należ je jednak przyjmować pod kontrolą i po konsultacji z lekarzem ze względu na zawarte w nich substancje psychoaktywne.
Rzucając więc należy pamiętać przede wszystkim, że nie jest się samemu w w walce z nałogiem, jak również istnieją środki, które w połączeniu z silną wolą mogą przynieść upragnioną wolność od nałogu.
There are no comments