Deszczowy początek lata, a następnie upały w dzień i w nocy spowodowały, że pojawiło się więcej niż zwykle komarów. Najlepszą metodą walki z tymi uciążliwymi owadami jest zwalczanie ich epidemii w zarodku.
Należy prowadzić opryski owadobójcze wtedy, gdy młode komary nie wykluły się jeszcze z jaj, inne metody nie będą już tak skuteczne i nie dadzą takich dużych efektów. Dojrzała samica komara potrafi złożyć kilkadziesiąt jaj, które w sprzyjających warunkach wyklują się w ciągu 3-4 tygodni. Opryski należy głównie prowadzić w okolicach stojącej wody lub na terenach o dużej wilgotności. Oczywiście taka walka z komarami leży w gestii władz samorządowych danego terenu, ponieważ akcja musi odbywać się na dużym obszarze, by była skuteczna. Osoby indywidualne muszą walczyć z komarami innymi sposobami.
Moskitiery w oknach podczas upalnych, letnich nocy to podstawa. Aby zredukować do minimum ilość komarów w domu można też zastosować środki chemiczne. Najwygodniejsze i najdłużej działające będzie zastosowanie specjalnych wtyczek do gniazdek elektrycznych z płynem odstraszającym komary. Można też spryskiwać pomieszczenie sprayem owadobójczym, który oprócz komarów wyeliminuje inne owady, ale trzeba pamiętać, by nie przebywać w środku pomieszczenia zaraz po zastosowaniu tej metody.
Na rynku dostępne są też specjalne płytki odstraszające owady. Jedna taka płytka eliminuje insekty z pomieszczenia o powierzchni około 16 m kw. na cztery miesiące. Kolejna metoda to palenie świec ze specjalnymi olejkami eterycznymi. Takich świec można też używać na zewnątrz. Na podwórzu przydatne będą również spirale, które podczas powolnego żarzenia uwalniają nieprzyjemny dla komara zapach. Jedna taka spiralka pali się przez kilkadziesiąt godzin.
Jeśli przebywamy właśnie na zewnątrz warto też smarować się żelami i spryskiwać się sprayami specjalistycznymi. Ale pamiętajmy, że po każdym zastosowaniu takiego preparatu należy umyć dokładnie ciało, szczególnie u dzieci. Składniki zawarte w tych środkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia i długotrwały kontakt z mini może powodować alergie i inne niepożądane objawy. Lepiej, więc nie stosować ich na noc podczas snu. Są też rośliny, których zapach odstrasza komary: bazylia, sumia, mirt, kocimiętka i takie, które komary zwabiają i zabijają je: rosiczki i aristolochia.
There are no comments