Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Zioła do mieszanek

Zioła do mieszanekDziałania marketingowe na rynku farmaceutycznym są specyficzne, co wynika ze szczególnych cech tego rynku. Podstawowym źródłem tej specyfiki jest produkt, a mianowicie lek. Zaspokaja on podstawową potrzebę człowieka, jaką jest zdrowie, gwarantujące jego sprawność fizyczną i intelektualną. W strategii promocji mieszanki ziołowe na rynku farmaceutycznym duże znaczenie ma wykorzystanie odpowiednich narzędzi marketingowych.

Ekonomiści omawiają cechy rynku farmaceutycznego, czynniki kształtujące jego otoczenie, a także stosowane na nim instrumenty i strategie marketingowe. Uwagę zwracają na: zasady i etapy tworzenia strategii marketingowych oraz charakterystykę różnych strategii stosowanych na rynku. Przedstawiają również mieszanki ziołowe, strategie wprowadzania ich na rynek, rolę opakowania i różne sposoby budowania pozycji marki.

W tej chwili oferta największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce przekracza średnią europejską. Z kolei obniżka marż aptecznych jednych z najniższych w Europie, może mieć bardzo negatywny wpływ na dostępność leków. Niezbyt dobra sytuacja ekonomiczna wielu aptek i mieszanki ziołowe może się pogorszyć i aptekarza nie będzie stać na posiadanie wszystkich niezbędnych leków. Także zmniejszenie refundacji wpłynie negatywnie na dostępność leków. Zmniejszą się automatycznie obroty hurtowni i producentów.

Główną rolę w oddziaływaniu na decyzję o zakupie produktu leczniczego lub mieszanki ziołowe ma właściwa ekspozycja produktu. Producenci rywalizują o miejsca ekspozycyjne wykorzystując w tym celu umiejętności negocjacyjne przedstawicieli handlowych. Rywalizacja toczy się o miejsce na wysokości wzroku, wzdłuż wytyczonego kierunku kolejki oraz w sąsiedztwie okienka aptecznego.

W promocji na rynku farmaceutycznym duże znaczenie ma wyróżnienie dwóch grup: leków sprzedawanych na receptę i leków sprzedawanych bez recepty, oraz mieszanki ziołowe . Dla pierwszej grupy leków docelowym segmentem, do którego kieruje się działania promocyjne są lekarze, a nie ostateczni nabywcy (pacjenci), którzy nie mają w zasadzie wpływu (lub mają bardzo ograniczony) na wybór konkretnego medykamentu. W drugiej grupie nabywcą jest pacjent, który nie jest związany receptą i dokonuje w miarę swobodnego wyboru leku.

Comments are closed.