Zdrowie kobiety wymaga szczególnej ochrony. Oprócz licznych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego, panie narażone są także na choroby piersi.
Co powinno niepokoić w szczególności?
Z pewnością nie można ignorować takich objawów, jak bóle piersi i wyczuwalne guzki. Niepokojące jest również uczucie ciężkości oraz wydzielina z brodawki, która może z jednej strony być sygnałem wystąpienia stanu zapalnego, z drugiej zaś może być objawem raka sutka lub piersi.
Badanie piersi
Lekarze od lat zachęcają kobiety do tego, by możliwie jak najlepiej poznały strukturę własnych piersi i systematycznie je badały. Dzięki temu w porę można wyczuć niepokojące zmiany i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie. Ważną rolę w profilaktyce odgrywa mammografia, czyli dokładne badanie radiologiczne. Mammografia ma dużą przewagę nad samodzielnym badaniem piersi i pozwala na wykrycie nawet bardzo małych guzków. Kobiety po 35 roku życia powinny, zdaniem lekarzy, przeprowadzać takie badania kontrolne systematycznie. Niestety, lekceważenie tych zaleceń przez kobiety często bywa przyczyną ciężkich i trudnych do wyleczenia chorób.
Guzki w piersi
Najpoważniejszym problemem związanym z kobiecymi piersiami są guzy. Mogą być to guzy zarówno łagodne, jak i złośliwe, zatem nie można lekceważyć ich pojawienia się. Guzy łagodne to torbiele oraz brodawczaki i gruczolaki. Konieczna jest jednak wizyta u lekarza w celu wykluczenia zmian nowotworowych. Kobiecym piersiom mogą zagrażać również cysty, czyli łagodne torbiele wypełnione płynem. Inne łagodne guzy to gruczolakowłókniaki, których rozpoznanie wymaga już biopsji.
Im wcześniej zdiagnozowane zostaną guzki, tym szybciej można rozpocząć odpowiednie leczenie. Większość łagodnych guzków jest usuwana operacyjnie.
There are no comments