Choroby przenoszone drogą płciową mogą być nie tylko uciążliwe, ale bardzo groźne dla życia. Te najgroźniejsze to HIV oraz AIDS, jednak obok nich występuje cały szereg innych schorzeń będących skutkiem uprawiania przypadkowego seksu. Choroby przenoszone drogą płciową to dla wielu wstydliwy temat, zaś wizyta u lekarza wydaje się dużym problemem. Niektórzy bagatelizują pierwsze objawy, zarażając tym samym kolejnych partnerów i ryzykując pogorszeniem swego stanu zdrowia.
Ukrywanie choroby i brak odpowiedniego leczenia to poważny błąd. Dużym błędem mogą być też niektóre zachowania związane z seksem, które są najczęściej przyczynami pojawienia się chorób wenerycznych. Są to najczęściej przypadkowe stosunki seksualne, do których dochodzi z przypadkowym partnerem. Niestety dzisiejsza młodzież, która jak wiadomo lubi zabawę coraz częściej poznając kogoś na imprezie i ledwie pamiętając swoje imiona decyduje się na współżycie, nie zważając na konsekwencje. Najlepiej jest więc ograniczyć swe kontakty seksualne do współżycia z jednym, dobrze znanym partnerem. To zmniejsza ryzyko zarażenia się którąś z chorób przenoszonych drogą płciową. Ryzyko zarażenia się taką chorobą pozwala zmniejszyć również zastosowanie podczas stosunku prezerwatywy.
Jeśli mimo zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa dochodzi do zarażenia, należy podjąć odpowiednie kroki. Jakie?
Przede wszystkim nie można lekceważyć pierwszych niepokojących objawów. Są to najczęściej problemy związane z oddawaniem moczu, nieprzyjemny zapach, ból i swędzenie pojawiające się w okolicy narządów płciowych. Są to objawy, których nie można zlekceważyć. I choć problem może faktycznie wydawać się wielu osobom kwestią drażliwą, koniecznie należy odwiedzić lekarza. Nie można również ryzykować zdrowia partnera. Ważne jest porozmawianie z nim i skierowanie go na odpowiednie badania.
There are no comments