Tłuste oraz kaloryczne jedzenie, duża ilość przyjmowanych leków czy też częste spożywanie używek to tylko nieliczne powody które przyczyniają się do gorszego funkcjonowania naszego woreczka żółciowego. Bardzo często narząd ten jest przez nas bagatelizowany gdyż wydaje nam się, że nie odgrywa tak istotnej roli w procesie trawienia jak na przykład żołądek lub dwunastnica. Jednak jest to dużym błędem.
Woreczek żółciowy zlokalizowany jest niedaleko wątroby i pełni bardzo ważną funkcję w procesie trawienia. Trawi on żółć która bierze aktywny udział w trawieniu spożywanego przez nas pokarmu. Najczęściej spotykane choroby woreczka żółciowego to kamica żółciowa oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego. W wielu przypadkach to właśnie my sami przyczyniamy się do ich powstania poprzez złe nawyki żywieniowe. Zbyt intensywna praca woreczka żółciowego oraz produkcja dużej ilości żółci nasila ryzyko powstania tych chorób. W wielu przypadkach mogą być dziedziczne skłonności w tym zakresie, lecz nawet wówczas można je zniwelować poprzez odpowiedni styl życia oraz odżywiania.
Gdy tylko zauważymy u siebie bóle w obrębie wątroby powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli przyczyną jest kamica żółciowa może być konieczne przeprowadzenie operacji. Czasem zbyt długie zwlekanie z leczeniem potrafi na tyle nasilić objawy choroby, że pacjent ma problemy z poruszaniem się i normalnym funkcjonowaniem gdyż ból jest zbyt silny. Dobry gastrolog po wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem będzie mógł określić jaki obszar powoduje dolegliwości, a za pomocą badań takich jak na przykład badanie krwi czy moczu można zdiagnozować problemy z żółcią, lecz pacjent może tak otrzymać skierowanie na badanie usg.
Złe nawyki żywieniowe gdy są utrzymywane przed długi okres czasu potrafią spowodować również inne dolegliwości. Najczęściej są to wrzody żołądka, które z bagatelizowanego podrażnienia są w stanie zmienić się w poważną chorobę. Pierwszymi symptomami wielu chorób jest złe samopoczucie i ogólne osłabienie, kolejnymi niestety ale w wielu przypadkach przewlekły ból.
There are no comments