Kaszel jest jedną z najbardziej popularnych dolegliwości towarzyszących zwykle przeziębieniu, grypie lub zakażeniom górnych dróg oddechowych. Warto więc zastanowić się jak dzieje się to, że kaszlemy i co poza chorobą, może wywołać taki objaw.
Kaszel nie jest jedynie niemiłą dolegliwością, która uprzykrza życie. Okazuje się, że ma on swoje funkcje w organizmie, a także związany jest z określonymi czynnikami. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że odkaszlanie ma charakter obronny. Kaszel może być próbą usunięcia czegoś z dróg oddechowych. Może to być ciało obce, jak przy zachłyśnięciu czy zalegająca w płucach gęsta wydzielina pojawiająca się przy kaszlu mokrym.
Najbardziej popularną przyczyną kaszlu jest oczywiście infekcja wirusowa lub bakteryjna. W tym przypadku kaszel również może być spowodowany różnymi przyczynami.
W przypadku kaszlu suchego dochodzi do podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, dlatego też ten rodzaj kaszlu jest wyjątkowo męczący i uporczywy. Z kolei powodem doprowadzającym do pojawienia się kaszlu mokrego jest wspomniana już zalegająca w drogach oddechowych flegma, czyli lepka wydzielina. Dzięki kasłaniu wydzielina ta zostaje wyrzucona z organizmu.
Kolejnymi czynnikami powodującymi kasłanie są palenie papierosów oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Palenie zarówno czynne, jak i bierne doprowadza do wdychania dużych ilości drażniącego drogi oddechowe dymu. Palenie może prowadzić do obturacyjnej choroby płuc, która polega na ograniczeniu możliwości przepływu powietrza do płuc.
Kaszel u palaczy nie jest błahym problemem, bowiem może być również objawem choroby nowotworowej.
Jak widać przyczyn kaszlu może być wiele, podobnie jak wiele jest czynników drażniących drogi oddechowe, dlatego też, jeżeli kasłanie ma charakter przewlekły należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania diagnozujące problem i przepisze odpowiedni syrop na kaszel.
There are no comments