Anafilaksja może być groźna szczególnie w przypadku, gdy lekceważymy pierwsze objawy. Istotne jest zatem, abyśmy odpowiednio i precyzyjnie diagnozowali nasze kłopoty alergiczne i być świadom zagrożeń jakie ze sobą niosą. Każdą naszą wątpliwość odnośnie groźby wstrząsu anafilaktycznego powinien wytłumaczyć nam doktor. Tylko on może dobrać nam odpowiednie leczenie.
W przypadku alergenów jak: medykamenty, jad owadów popularne jest stosowanie odczulaczy ( czyli tak zwana immunoterapia). W ten sposób możemy zwiększyć tolerancję naszego organizmu na te substancje. Niestety ta metoda nie gwarantuje pełnego wyleczenia. Nasilone reakcje alergiczne, które występują podczas zabiegu, narzucają konieczność, by chory był zawsze pod okiem doktora w szpitali.
Nawet, gdy jesteśmy bardzo czujni wobec tego co się dzieje wokół nas, to szok anafilaktyczny może się pojawić w niespodziewanym momencie. Ważne zatem, aby osoby, które już doświadczyły takiego ataku, miały zaplanowane właściwe wstrząs anafilaktyczny postępowanie. Pierwszą wytyczną o której trzeba pamiętać to noszenie strzykawki z epinefryna (pamiętając o regularnym sprawdzaniu na datę ważności). Zaleca się także przestudiować ulotki dotyczące takich wstrzykiwaczy. Co więcej, można samemu ćwiczyć wstrzykiwanie substancji korzystając z wstrzykiwacza demonstracyjnego. Warto także nosić cały czas przy sobie zaświadczenie lekarskie odnoszące się do problemów z anafilaksją i rodzajów alergenów na które jest się uczulonym.
There are no comments