Problemy somatyzacyjne, a do takich zalicza się nerwicę serca, nie należą do łatwych w zdiagnozowaniu. Przecież to są rzeczywiste dolegliwości fizyczne. Trudno uwierzyć by w takiej sytuacji potrzebna była pomoc psycholog. w postaci psychoterapii.
Nerwica serca- objawy i podłoże
Chory wyraźnie odczuwa kołatanie serca (bez rzeczywistej arytmii), często ma bóle w klatce piersiowej, niekiedy zawroty głowy, albo napady gorąca, nierzadko miewa trudności z głębszym oddychaniem, z towarzyszącym mu czasem uczuciem duszności, cierpi czasami na bezsenność. Co gorsza, nerwica serca faktycznie może wywoływać, potwierdzone badaniem wahania ciśnienia i zaburzenia rytmu serca. Do tego dochodzi przewlekłe zmęczenie oraz lęk i poczucie niepokoju, ale to akurat nie powinno dziwić. Trudno żeby problemy z sercem nastrajały optymistycznie. O ile więc nerwica serca ma podłoże lękowe, niełatwo ją odróżnić od lęków wynikających z problemów zdrowotnych. Dylemat, co było pierwsze- jajko czy kura- w tym przypadku ma zasadnicze znaczenie.
Odróżnić nerwicę serca
Również same dolegliwości są w obu przypadkach bardzo podobne. Nerwica serca chętnie naśladuje chorobę wieńcową. Nie można więc tych dolegliwości bagatelizować. Istotną różnicą tych przypadków jest brak związku nerwicy serca z wysiłkiem fizycznym, który chorych na serce może doprowadzić do bólów wieńcowych lub zawału. Natomiast w przypadku nerwicy wegetatywnej, do jakich zalicza się nerwica serca, taki wysiłek może wpływać wręcz korzystnie. Większe dotlenienie organizmu w dłuższej perspektywie przeciwdziała stresowi, który zbyt często towarzyszy osobie lękowej, a więc i narażonej na nerwicę serca.
Badania i doświadczenie zdiagnozują nerwicę serca
Inną wreszcie istotną wskazówką pozwalającą odróżnić problemy psycholog. od tak poważnych, że zagrażających życiu problemów zdrowotnych, są badania wykluczające inne choroby. Najczęściej zaleca się EKG, niekiedy potwierdzone innymi badaniami, przeprowadzony z chorym dobry wywiad może się okazać wystarczającym uzupełnieniem właściwej diagnozy. Wielu osób cierpiących na nerwicę serca ma też doświadczenie wzywania pogotowia i przy tej okazji kompleksowych badań, podane w takich sytuacjach leki uspokajające okazują się działać lepiej niż np. nitrogliceryna, co jest przekonującym dowodem na konieczność psychoterapii, a nie leczenia kardiologicznego.
Tomasz Czyżewski
There are no comments