Grzybica pochwy jest to najczęstsza choroba z którą kobiety zwracają się o pomoc do ginekologa. Do głównych objawów należą upławy, swędzenie oraz pieczenie. Upławy są serowate, gęste i piankowate, czasami towarzyszy im delikatny zapach pleśni. Co więcej występuje zaczerwienienie, obrzęk, od czasu do czasu wręcz pęknięcia skóry w okolicach krocza i odbytu.
Czasami choroba występuje w sposób przewlekły i nawracający. W takim przypadku objawy bardziej dotyczą układu moczowego, a mianowicie ból lub pieczenie w czasie oddawania moczu, uczucie jakby pęcherz był nie do końca opróżniony oraz zauważalne częste wyjścia do toalety. Występują takie przypadki, gdzie upławy lub zmiany w wyglądzie sromu lub na skórze w ogóle nie występują.
Objawy przypominają również oznaki występowania bakteryjnego zapalenia pochwy lub innych, podobnych chorób. W związku z tym wskazane jest zaniechania leczenia na własną rękę oraz wizyty u specjalisty, póki można jeszcze spokojnie funkcjonować. W celu odpowiedniej diagnozy oraz znalezienia źródła infekcji lekarz wykonuje rozmaz mikologiczny.
By leczenie było skuteczne należy jak najwcześniej udać się do ginekologa, ponieważ tak jak w przypadku każdej innej choroby ważne jest wczesne leczenie. Najczęściej podawane są leki przeciwgrzybicze podawane ustnie lub miejscowo. W czasie leczenia należy zrezygnować ze wszelkich stosunków seksualnych (również oralnych oraz analnych). Nie wolno również odstawić leków zbyt wcześnie, ponieważ wtedy rośnie ryzyko nawrotów.
There are no comments