Prowadząc mało aktywny styl życia, często doprowadzamy się do otyłości. Dochodzimy do wniosku, że trzeba coś z tym zrobić, nasz wygląd zmusza nas do diety. Internet, media i czasopisma dostarczają nam gotowe przepisy, które testujemy na sobie, często narażając własne zdrowie. Dieta to sposób żywienia dobrany pod względem ilościowym, jakościowym i urozmaicenia potraw.
Dobrze dobrana dieta powinna dostarczać nam energii, która gwarantuje zachowanie szczupłej sylwetki oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Dieta powinna uwzględniać nasz stan zdrowia i w razie potrzeby pomagać nam w wyzdrowieniu poprzez eliminowanie składników odżywczych, które nam szkodzą bądź uzupełniać ich brak w organizmie.
Bo tak naprawdę „dieta“ to nie tylko odchudzanie (już w starożytnej Grecji słowo „dieta” oznaczało styl życia, czyli nie tylko sposób żywienia ale także aktywność fizyczną). To przede wszystkim zdrowe odżywianie, które gwarantuje nam najlepszy rozwój fizyczny i umysłowy oraz dobry stan zdrowia. Należy pamiętać, że dobrze ułożony jadłospis powinien nam dostarczyć 10-15% energii z białek, 10-15% energii z tłuszczów, a z węglowodanów nie mniej niż 55-65% energii. Z troski o własne zdrowie uważajmy na „cudowne środki“ i drastyczne diety odchudzające.
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze diety pamiętajmy, że wysoka podaż białka doprowadza do zakwaszenia organizmu, obciąża nerki, stawy i wątrobę. Mała podaż węglowodanów powoduje uczucie zmęczenia i osłabienia. Brak błonnika skutkuje zaparciami. Nie idźmy „na masówkę”, nie kierujmy się modą, a zdrowym rozsądkiem. Jeżeli mamy wątpliwości, nie eksperymentujmy idźmy po poradę do specjalisty – dietetyka. Walka z otyłością nie powinna odbywać się kosztem naszego zdrowia. Nie inwestuj w „modne” diety – zainwestuj w siebie.
There are no comments