Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Olej arganowy – złoto Maroka

Olej arganowy - złoto MarokaDrzewo arganowe inaczej (argania spinosa) jest idealnie przystosowane do ostrego klimatu suchego i ubogiego w sole mineralne.  Jest mało znane poza Marokiem i nawet wielu Marokańczyków nie słyszało o nim, ponieważ rośnie tylko w południowo-wschodniej części kraju.

W przybliżeniu pomiędzy Essaouirom, a Agadirem na terenach obejmujących 700 000-800 000 hektarów. Ale wewnątrz terenu, na którym rośnie argan jest około 21 milionów drzew, które odgrywają ważną rolę w łańcuchu pokarmowym tego środowiska, chociaż ich liczba ciągle spada. Drzewo jest cierniowe i osiąga wysokość 8-10 metrów. Prawdopodobnie pierwszy raz wyrosło w Arganie – wiosce leżącej w północno-wschodniej częściu Agadiru. Wytrzymuje dłużej niż oliwka i nie wymaga uprawy.
Pień arganu jest często poskręcany i sękaty, co pozwala kozom wspinać się na drzewa i zjadać ich liście oraz owoce.
Owoce posiadają zieloną, mięsistą skórę jak oliwka, ale są większe i bardziej okrągłe. W środku znajduje się orzech z bardzo twardą skorupą, który zawiera jeden, dwa a nawet trzy ziarna w kształcie migdałów. Kiedy owce zjadają owoce, mięsista część jest trawiona, ale orzech pozostaje. Później farmerzy zbireają orzechy do produkcji oleju.
Produkcja oleju arganowego, która w większości nadal wykonywana jest metodami tradycyjnymi, jest długim procesem. Każdy orzech musi być otwarty, aby wyjąć ziarna i mówi się, że produkcja jednego litra oleju trwa około 20 godzin. Drzewo arganowe żyje od 125 do 450 lat. Pierwsze owoce zaczyna wydawać w wieku 40-60 lat. Owoc arganowy przypomina z wyglądu oliwki, jest jednak większy, z zewnątrz pokryty grubą, gorzką skórką, która otacza słodko pachnący, ale nieprzyjemny w smaku miąższ. W środku owocu znajduje się twardy orzech, z którego wytłacza się cenny olej arganowy. Aby otrzymać 1 litr oleju arganowego potrzeba zużyć ok. 30 kg owoców, czyli roczny plon z 6-7 drzew.

Historia Berberów, rdzennej ludności terenów Maroka, jest nieodłącznie związana z drzewem arganowym, określanym przez tubylców, jako drzewo życia, które dając pożywienie, pozwala przeżyć w pustynnym klimacie wielu stworzeniom, w tym ludziom. Najcenniejszym bogactwem drzewa arganowego był od wieków olej, wykorzystywany przede wszystkim jako pożywienie, a następnie w celach pielęgnacyjnych.

OLEJEK ARGANOWY – „PŁYNNE ZŁOTO” DLA PIELĘGNACJI SKÓRY:

  • skóra sucha – głęboko nawilża;
  • skóra wrażliwa, zaczerwieniona, łuszcząca się – działa odbudowująco, regenerująco w warstwie lipidowej skóry;
  • skóra dojrzała, ze zmarszczkami mimicznymi – działanie opóźniające starzenie, antyutleniające, zapobiegające uwalnianiu wolnych rodników, bezpośrednie działanie na kolagen i elastynę;
  • skóra zgaszona, pozbawiona blasku – pomaga w dotlenieniu i regeneracji komórkowej.

STOSOWANIE:

  • twarz i dekolt – niewielka kropla rano i wieczorem wystarczy, aby przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek i w widoczny sposób zmniejszyć ich oznaki; poza tym pozostawia skórę gładką, aksamitną, pełną blasku, doskonale nawilżoną;
  • włosy zniszczone – nakładać na suche włosy jako maska, którą należy pozostawić co najmniej na godzinę – pozostawia włosy pełne blasku, zregenerowane;
  • do wanny – wystarczy kilka kropli do wody w wannie, aby skóra była miękka i aksamitna w dotyku;
  • w czasie ciąży i intensywnego odchudzania – działa bezpośrednio na powstawanie kolagenu – przeciwdziała powstawaniu rozstępów;
  • paznokcie – odżywia i wzmacnia ich płytkę;
  • golenie – kilka kropli przed i po goleniu pozostawia skórę delikatną i miękką;
  • łuszczyca – zmniejsza uczucie swędzenia, od 40 do 80% redukuje uszkodzenia stosowany miejscowo 2 razy dziennie; wymieszany z aktualnie stosowanym kremem – wzmacnia skuteczność jego działania; nietłusty, jest natychmiast wchłaniany przez skórę.

Na bazie olejku arganowego produkowanych jest wiele kosmetyków, które skutecznie pielęgnują skórę i przywracają jej naturalny blask  i młody wygląd .

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *