Psychoterapią nazywamy zbiór technik leczących albo pomagających leczyć różne problemy natury psychologicznej. Psychoterapia powstała oryginalnie jako integralna część psychoanalizy, ale współcześnie jest rozwijana także przez różne gałęzie psychologii.
Teorie humanistyczno-egzystencjalne w psychoterapii zakładają, że zaburzenia pacjenta powstają w dzieciństwie, gdy rodzice nie stwarzają mu dobrych do rozwoju warunków wychowawczych. Leczenie zakłada wykreowanie pacjentowi warunków do swobodnego rozwoju.
Jeśli szukamy dobrego psychoterapeuty np. w Poznaniu, najprędzej znajdziemy go przez Internet. W tym celu do wybranej wyszukiwarki wpisujemy frazę: psychoterapia poznań, a później klikamy w któryś z linków.
Interesującym nurtem psychoterapii jest Neopsychoanaliza. Jej twórcą był Carl Gustav Jung, który w nieświadomej sferze pacjentów odkrywał motywy i symbole. Współcześnie ta metoda traktowana jest najczęściej jako ciekawostka naukowa.
Podejście behawioralno-poznawcze w psychoterapii zakłada, że schorzenia pacjenta zostały nabyte w procesie uczenia się. Jako rozwiązanie proponuje uświadomienie pacjentowi mechanizmów powstawania jego nieprawidłowych nawyków i ich stopniowe eliminowanie.
Psychoterapia dzieli się zwykle na psychoterapię sensu stricto i pomoc psychospołeczną. Ta pierwsza jest jedną z metod leczenia nerwic lub innych zaburzeń lękowych. Druga natomiast polega na pomaganiu osobom w sumie zdrowym, ale mającym różne problemy.
Jeśli potrzebujemy dobrego psychoterapeuty, najlepiej przeszukajmy pod tym kątem zasoby Internetu. Dobrą metodą może być także zapytanie kogoś z rodziny lub znajomych.
There are no comments