Czy życie bez stresu występuje w przyrodzie, a zwłaszcza, kiedy stres występuje w pracy. Stres jest czynnikiem zgubnym, jak z nim współistnieć, kiedy narasta w nas. Czym w ogóle jest ten cały stres, jak go definiować i czy na wszystkich wpływa w taki sam sposób?
Możemy zreferować nasze odczucia, kiedy stres nas atakuje jednak ująć go w szablon nie jest już takie łatwe. Zrobił to R.S. Lazarus jako profesor psychologii zdefiniował, że „Stres to gatunek relacji między postulatami otoczenia a szansami osoby do sprostania im bez zbędnych kosztów”. W tej definicji trzeba skupić obserwację na to, że problem ze stresem polega na tym, że wymusza na naszym organizmie poniesienie pewnych kosztów jak np. większy wysiłek, obszerna suma nerwów, podłe samopoczucie.
Działalność stresu może być spowodowana przez rozmaite reakcje jak:
1) obiektywne faktory typu, które stresują wszystkich jak raban, rozstanie się długo letnią partnerką, posada, wypadek bliskiej osoby
2) subiektywne faktory są zespolone z poszczególną osobą i to jak spostrzega świat lub konkretnej sytuacji (np. u jednych ludzi stres rośnie przy prezentacji publicznej, a innego gatunku charaktery będą takie chwile uwielbiać)
Czy stres zawsze niszczy człowieka od wewnątrz?
Według badań psychologów definiujemy dystres (stres zły, niszczący) jak również eustres (stres o dodatnich bodźcach).
Często pomijamy fakt, że przy dodatnich reakcjach również odczujemy stres (np. wyznanie miłości, moment narodzin dziecka, pasjonująca posada). Egzystencja osierocona z dodatnich i niedobrych stymulantów nie miała by tak apetycznego smaku.
W momentach wyjątkowych stres – niewielkiej ilości – może zmuszać do działania. Np. kiedy terminy zbliżają się, a realizacja planu jest w fazie podstawowej, to bierzemy się do wyraźniej pracy nad nim.
Stres długoterminowy jest najbardziej niebezpieczny. Pozorne jest, że stres, który jest krótko trwały jednakże przez dłuższy przedział czasu jesteśmy na niego narażeni – jest o wiele więcej zgubny niż jednorazowy gwałtowny stres.
Jak likwidować objawy stresu?
Główną ideą na objawy stresu jest optymizm życiowy. Należy się skoncentrować na dodatnich kwestiach, które nas spotykają.
Inną drogą doradzania sobie ze stresem jest odmiana naszej percepcji, czyli tego, jak wygląda konkretna sprawa w naszych oczach. Np. oryginalne zlecenie w firmie, może być dla nas niezłą frajdą, jeżeli przyjmiemy je jako coś, co nas rozkręci zawodowo, pozwoli ujrzeć odkrywcze, interesujące aspekty opasującego nas życia, do tej pory nie dostrzegalne.
Przy radzeniu sobie ze stresem pomocne jest racjonalne podejście i rzetelna analiza, tego co nas tak stresuje. Jeśli na spokojnie przyglądniemy się symptomom, które wdychają w nas stres, to okażą się pospolite i jowialne.
W radzeniu sobie ze stresem przydatne okaże analiza eksperta, kiedy dobry psycholog warszawa przyjrzy się podłożu na którym powstał stres, to wyciągnie wnioski i pokaże nam akuratny kierunek. Przecież wielu wybornych sportsmenów korzysta z pomocy psychologa np. Robert Kubica – mistrz kierownicy.
Zapominamy co to stres, kiedy nauczymy się właściwego zarządzania sobą w czasie. Jeśli skupimy się na zasadniczych sprawach, a odłożymy pierdółki, to uda nam się wyeliminować sporą dawkę negatywnego stresu.
Co by nie napisał, to stres będzie się pojawiał, jednakże można go obniżyć lub ograniczać, jeśli będziemy dbać o stosowną formę psycho-fizyczną. Zamiast stosować sobie medykamenty, warto postawić na czynny odpoczynek, który tworzy w nas optymizm i gotowość do wyzwań, a stres odrzuca w mroczne zakamarki osobowości.
There are no comments