Nieustanny ból pleców lub głowy może nam pomóc zlikwidować specjalista od chiropraktyki. Nie jest to samozwańczy uzdrowiciel, ale człowiek ze specjalistycznym wykształceniem rehabilitacyjnych.
Zalety chiropraktyki są doceniane przed medycynę akademicką i często lekarze niepotrafiący rozwiązać problemu bólu u swojego pacjenta zalecają mu wizyty u chiropraktyków. Fizjoterapeuci potrafią poradzić sobie z przewlekłymi bólami krzyża, bioder, szyi, klatki piersiowej, głowy, a także leczą wady postawy. Jeśli już trafi się do gabinetu chiropraktyka trzeba sprawdzić, czy posiada on dyplom wyspecjalizowanej wyższej uczelni, ponieważ oznacza to, że przeszedł praktyki pod okiem specjalistów i miał zajęcia z anatomii.
W Polsce specjalistami w tej dziedzinie są ludzie po akademiach wychowania fizycznego lub medycznych, muszą być rehabilitantami lub fizjoterapeutami. Przy pierwszym kontakcie musi być z pacjentem przeprowadzony wywiad mający na celu poznanie powodu wizyty, rozpoznanie problemu i wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Musimy też zrobić prześwietlenie kręgosłupa. Pacjent nie powinien mieć złamań, chorób nowotworowych, osteoporozy, chorób układu krążenia, problemów z więzadłami. Uzyskamy natomiast pomoc, jeśli mamy problemy z układem kostnym, mięśniowym, nerwowym i kiedy np. po wypadku występuje u nas problem z ruchowością kończyn.
Uciskanie odpowiednich kręgów ma wpływ na działanie poszczególnych organów ludzkiego ciała. Zabieg zaczyna się od rozmasowania i rozluźnienia mięśni, a następnie rozpoczyna się rehabilitacja. Ilość i czas trwania seansów uzależnione są od rodzaju problemu. Najszybciej redukuje się problemy z bólem mięśni, długie miesiące mogą trwać zabiegi przywracające sprawność po urazach. Na wady postawy chiropraktyk może zalecić noszenie kołnierzy lub gorsetów rehabilitacyjnych i kazać zapisać się dodatkowo na jakieś ćwiczenia fizyczne i na basen.
Zabiegi w gabinetach chiropraktyków nie należą do bardzo komfortowych, są raczej bolesne. Ból sprawić może uciskanie i rozciąganie, ale wszystkie te zabiegi mają na celu poprawę obecnego stanu, więc nie należy się zniechęcać i szukać pomocy u innego specjalisty. Do tego między terapeutą, a pacjentem musi się wytworzyć pewna nić zaufania i współpracy tak, by zabiegi nie pogorszyły stanu zdrowia. Należy informować w trakcie zabiegów należy zgłaszać, że nasza granica bólu jest właśnie przekraczana. Mając powyższe problemy zgłaszajmy się do chiropraktyków, a nie zwykłych masażystów, którzy w stanie są jedynie poprawić nasze samopoczucie, a nie zdrowie i jeśli na wstępie nie jesteśmy proszeni o zrobienie zdjęcia rentgenowskiego lub jego okazanie, kiedy uskarżamy się na bóle kręgosłupa lepiej nie korzystajmy z usług takiego rehabilitanta.
There are no comments