Zdrowie i Uroda

Darmowe artykuły do przedruku

Krioterapia, czyli leczenie zimnem

krioterapia, czyli leczenie zimnem

Krioterapia to nic innego jak po prostu leczenie zimnem. Temperatura może przerazić nie tylko zmarzlaków, ale nie ma wyjścia – trzeba wziąć to na zimno! Dosłownie. Temperatura sięga bowiem od -100°C do -180°C. Od zawsze wiadomo, że niska temperatura hartuje i wzmacnia organizm. Celem zabiegów kriosymulacyjnych jest wywołanie w organizmie tzw. stresu fizjologicznego, który najpierw wymusza skurcz naczyń krwionośnych i mięśni, przez co spowolniony jest przepływ krwi i przemiana materii. Potem jednak reakcją organizmu jest gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i czterokrotne zwiększenie szybkości krążenia krwi.

Krioterapia ogólnoustrojowa jest powszechnie stosowana jako metoda zastępcza środków przeciwbólowych i jako element wspomagający długotrwałe rehabilitacje. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu schorzeń reumatoidalnych, neurologicznych i przy poważnych urazach. Stała się już tak powszechna, że często traktowana jest nawet jako odnowa biologiczna w czystej formie – usuwa oznaki przemęczenia, nadaje ciału witalności i sprężystości, poprawia samopoczucie, opóźnia starzenie się skóry i poprawia jej ukrwienie.

Terapia zimnem to zabieg bardzo specyficzny. Nie każdy organizm jest jednak na tyle odporny, by przyjąć tak intensywną dawkę zimna. Dlatego zanim poddamy się zimnolecznictwu musimy upewnić się, czy nie ma ku temu zastrzeżeń. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania! Po skierowanie na zabiegi krioterapii musimy udać się do fizykoterapeuty po uprzednim zrobieniu badań krwi i EKG, ponieważ m. in. osoby z nadciśnieniem tętniczym czy znaczną niedokrwistością nie mogą być narażone na taki szok termiczny. Jeśli nasze wyniki pozwolą na „zamrażanie” możemy odbyć serię od kilku do nawet kilkunastu zabiegów w kriokomorze. Każda sesja rozpoczyna się i kończy rozruszaniem organizmu kilkuminutową rozgrzewką gimnastyczną. Poza tym kriokomora wymaga obowiązkowych elementów garderoby. Konieczne są rękawiczki, czapka i skarpetki oraz drewniane buty, których zadaniem jest w czasie zaledwie 3-minutowego pobytu w kriokomorze chronić najbardziej wrażliwe części ciała.

Pożądane efekty i ustąpienie dolegliwości są widoczne dopiero po 8-10 zabiegach, jednak po każdym przez 4-5 godzin można zauważyć brak oznak zmęczenia i oddziaływania bólu, rozluźnienie mięśni oraz poprawę samopoczucia.



There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *