Podczas suszenia włosów lub modelowania uczesania fenem temperatura powinna oscylować wokół 60°C. Wówczas nie zachodzą istotne, niekorzystne zmiany we włosach. Dopiero w temperaturze ok. 75°C włos ulega szybszemu przekształceniu, a nawet słabnie sprężystość i odporność mechaniczna włosa. Powyżej 140°C zaczyna się rozkład włosa, a w temperaturze powyżej 250°C włos ulega zwęgleniu.
Nowoczesne prostownice do włosów mają wbudowany termostat lub taką spiralę grzejną, która nie pozwala nagrzać się części roboczej do temperatury powyżej 80°C. Gwarantuje to w pełni bezpieczny zabieg na włosach, nawet gdy wykonawca przeoczy czas nagrzewania żelazek. Nowoczesne ręczne suszarki do włosów — elektroniczne są również tak skonstruowane, że posługiwanie się nimi jest łatwe i gwarantuje włosom pełne bezpieczeństwo. Ponadto są one bardzo ekonomiczne, oszczędne w zużyciu prądu elektrycznego.
Działanie promieni pozafiołkowych powoduje znaczne zmiany we włosach. Następuje ich rozjaśnienie, słabnie elastyczność i rozciągliwość. Włosy stają się bardziej szorstkie i porowate, a zatem higroskopijne, wymagające zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie wskazane jest zastosowanie wypełniaczy do włosów w postaci emulsji typu olej w wodzie — O/W, a nawet woda w oleju — W/O.
Najczęściej działanie promieni pozafiołkowych występuje przy silnym nasłonecznieniu w górach lub nad morzem. Podobne działanie daje naświetlanie lampą kwarcową.
W celu uniknięcia nadmiernego działania promieni pozafiołkowych stosuje się odpowiednie nakrycia głowy, na plaży również parasolki. Beztroskie korzystanie z promieni pozafiołkowych jest bardzo niebezpieczne, a przedawkowanie może spowodować raka skóry. Z tego powodu, jak i z ostatnich sygnałów o naruszeniu powłoki ozonowej (tzw. dziury ozonowe), opalenizna nie jest zalecana, nawet przestała być modna.
There are no comments