Leczymy się na wiele sposobów. W dobie nieograniczonego dostępu do informacji w łatwy sposób możemy zdobyć wiedzę dotyczącą mniej popularnych form leczenia ciała i umysłu. Medycyna niekonwencjonalna, choć sceptycznie traktowana przez naukowców, zdobywa sobie coraz większe grono miłośników.
Metod leczenia jest wiele, wśród nich leczenie zapachami. Nie ma żadnych sutków ubocznych, może jedynie pomóc lub dopomóc w procesie leczenia.
Aromaterapia, bo tak nazywa się leczenie zapachami, sięga czasów sumeryjskich. Niemal 5 000 letnia historia przyniosła wiedzę o zapachach i ich wpływie na ciało i umysł. Aromaterapia czerpie z zielarstwa oraz z medycyny naturalnej. Bazuje na olejkach zapachowych i eterycznych, które dostawać mogą się do organizmu poprzez układ oddechowy oraz skórę. Aromaterapia ma wiele twarzy: inhalacje, masaże, kąpiele i kompresy to metody, które sprawiają, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Aromaterapia jako jedna z form medycyny niekonwencjonalnej, ma bardzo szerokie działania. Olejki eteryczne mogą leczyć i wspomagać leczenie bezsenności, chorób skóry, bezsenności, ale też bóle głowy, mięśni. Wpływają też na polepszenie samopoczucia i witalności. Rozpoczynając swoją przygodę z leczeniem zapachami musimy pamiętać jednak o tym, aby dobierać tylko dobre jakościowo olejki eteryczne, które nie zawierają w sobie chemii i produktów pochodzenia innego niż naturalne.
Najpopularniejszą metodą aromaterapii jest masaż. Do jego wykonywania stosuje się wonne olejki eteryczne, przez co działa on relaksująco i odstresowująco. Wielu fanów mają również inhalacje, których możemy dokonywać tradycyjną metodą (za pomocą inhalatora) lub dzięki specjalnym kominom zapachowym podgrzewanym przez świece. Kompresy, zarówno zimne jak i ciepłe, stosowane są w przypadku problemów związanych z bólem mięśni, zapaleniami skóry czy bóli menstruacyjnych.
Każdy zapach ma inne działanie terapeutyczne. Aby móc w pełni wykorzystać możliwości jakie dają nam poszczególne zapachy, musimy zdobyć podstawową, niezbędną wiedzę na ich temat.
Objawy przeziębienia możemy zredukować dzięki olejkom eukaliptusowym, anyżowym, tymiankowym oraz sosnowym. Najczęściej przyjmuje się je do organizmu w postaci inhalacji.
Właściwości przeciwdrobnoustrojowe przejawiają olejki tymiankowe, z goździka korzennego oraz z drzewa herbacianego.
Przeciwzapalnie zadziała olejek rumiankowy, geraniowy, paczuli oraz olejek z krwawnika. Wykorzystuje się je głównie w masażach oraz kompresach.
Na bóle głowy, również te silne, migrenowe, możemy wykorzystać kojący olejek lawendowy, miętowy, eukaliptusowy ale też geraniowy czy grejpfrutowy.
Działanie uspokajające mają olejki lawendowe, melisowe oraz walerianowe. Najlepiej aplikować je w postaci masażu lub kąpieli.
Olejki mogą również wpływać na wygląd i kondycję skóry. Działanie takie przejawiają olejki rozmarynowe, grejpfrutowe oraz tłoczone z kopru włoskiego. Ponadto mają one też działanie antycellulitowe.
There are no comments