Polskie Towarzystwo Soczewek Kontaktowych na swojej stronie internetowej dzieli się wiedzą dotyczącą tego, jakie soczewki warto wybierać, jakie nosić i w jaki sposób pielęgnować wybrane wcześniej szkła kontaktowe. Publikuje również artykuł dotyczący największych grzechów pacjentów użytkujących soczewki. Większość z nich to błędy popełniane, niestety na dość szeroką skalę. O ich ciężarze gatunkowym wielu użytkowników soczewek wie, jednak mimo to, decyduje się na noszenie szkieł kontaktowych niezgodnie z panującymi zasadami.
Co mówi załączona na stronie ulotka? Po pierwsze, że mając wadę wzroku, nie warto używać przypadkowych soczewek. Powinny być to takie szkła kontaktowe, które zostaną uprzednio profesjonalnie i z uwzględnieniem wszystkich szczegółów dopasowane do wady wzroku oraz cech danych oczu. Dobrze szkła kontaktowe może dopasować tylko okulista. Nie poleca się nosić szkieł, które są przypadkowym wyborem.
Druga podstawowa wada to przenoszenie szkieł kontaktowych, czyli używanie ich przez dłuższy czas niż zostało to ustalone przez producenta w ulotce dołączonej do produktu. By nie nosić dłużej niż to jest wskazane danych soczewek, konieczne jest zapisanie w widocznym miejscu, kiedy dane szkła zostały po raz pierwszy założone. To pozwoli nam uniknąć drugiego z siedmiu grzechów głównych.
Trzecim problemem jest brak kontroli lekarskich. Nie wystarczy jednorazowe dopasowanie szkieł przez lekarza. Koniecznie trzeba się decydować na kolejne wizyty, podczas których lekarz sprawdzi, czy wzrok nam się nie pogorszył.
Po czwarte należy dbać o odpowiednią pielęgnację soczewek. Do czyszczenia szkieł trzeba używać tylko płynów zalecanych przez okulistów. Nie powinny to być produkty przypadkowe, a na pewno nie woda z kranu, czy nawet mineralna. Nie warto oszczędzać na płynach do pielęgnacji soczewek, bo możemy uszkodzić nie tylko szkła kontaktowe, ale również własne oczy.
Po piąte na tej samej stronie czytamy, że nie warto bagatelizować pojawiających się problemów. Jeśli odczuwamy, że jakieś soczewki nas uwierają, są niewygodne, mamy mgłę przed oczami lub zwyczajnie pogorszył się nam wzrok, warto udać się do specjalisty, który dobierze dla nas odpowiednie szkła jeszcze raz. Niejednokrotnie dopasowywanie szkieł to proces żmudny i długotrwały, który przypomina niekiedy metodę prób i błędów.
Po szóste, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie powinniśmy stosować soczewki kontaktowe ze sprawdzonych miejsc. I po siódme należy stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu i w ulotce dołączonej do szkieł kontaktowych.
There are no comments