Blizna powstaje w wyniku uszkodzenia skóry. Rana się goi, tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, przybiera kolor czerwony i stopniowo robi się coraz bledsza. Tkanka nigdy nie będzie miała dokładnie takiego koloru jak zdrowa skóra, ponieważ nie zawiera barwnika. Istnieje kilka podstawowych rodzajów blizn: blizny linijne (te występują najczęściej), blizny przerostowe, bliznowce oraz przykurcze bliznowate. Istotne jest także miejsce, w którym znajduje się blizna. Jeśli znajduje się w miejscu zazwyczaj zakrywanym ubraniem – to zazwyczaj nie powoduje takich kompleksów, jak na przykład blizny na twarzy. Jeżeli blizna powstała w miejscu trudno dostępnym, np. w fałdach skóry czy też na zgięciach kończyn, to rana będzie się goić wolniej.
Trądzik to typowa dolegliwość młodego wieku. Jednak może pozostawić ślady na całe życie. Tak zwane blizny po pryszczach są to w rzeczywistości ciemne przebarwienia, które zostały na skórze po zapaleniu. Zwykle zmiany trądzikowe znikają w ciągu od 6 do 12 miesięcy, jednak jeśli utrzymują się dłużej niż rok, to istnieje prawdopodobieństwo, że jest to zmiana trwała. Mogą także pojawić się dziury po trądziku, czyli miejsca, w których znajdowały się ogniska trądziku i zebrał się w nich ropny płyn.
Wielkość i kształt blizny zależy przede wszystkim od rodzaju rany (tego w jaki sposób powstała, jak się goiła). Blizny po zabiegach i operacjach chirurgicznych zazwyczaj są cienkie i najczęściej mają ślady po szwach. Zaś blizny po ranach szarpanych są z reguły od nich szersze i mają nieregularną powierzchnię. Jednym ze sposobów leczenia blizn jest stosowanie specjalnych kremów, które nawilżają blizny, zapobiegają ich powiększaniu się i przyspieszają ich gojenie. Należy zwrócić uwagę na to, by krem na blizny był hipoalergiczny (aby nadawał się też dla osób ze skłonnościami do alergii skórnych).
There are no comments