Obrzęki pojawiają się w momencie, gdy w tkankach gromadzi się zbyt dużo płynów. Ich powstawaniu sprzyja mało aktywny tryb życia, upały, długotrwałe siedzenie czy stanie oraz bezsenne noce. Są one wynikiem zatrzymywania się wody w organizmie. Mogą one również sygnalizować pewne choroby. Pojawiają się one często w problemie nerek i serca.
Obrzęki w przypadku kłopotów z nerkami pojawiają się zwłaszcza w okolicach oczu, czyli powstają tzw. worki. Wszystko to jest skutkiem zatrzymywania się sodu i wody w organizmie. Te objawy mogą sygnalizować tzw. kłębuszkowe zapalenie nerek, które często jest wynikiem zakażenia górnych dróg oddechowych. Nie należy więc lekceważyć tych objawów, zwłaszcza jeśli długo się utrzymują i nie są wynikiem np. nieprzespanych nocy. Choroby nerek są trudne do zdiagnozowania, dlatego warto uważnie obserwować swój organizm.
Być może obrzęki to pierwszy widoczny sygnał, ze nerki nie pracują prawidłowo i ich funkcjonowanie jest zaburzone w jakiś sposób. Obrzęki mogą także sygnalizować u kobiet zbliżającą się miesiączkę. Występuje tzw. PMS, czyli syndrom napięcia przedmiesiączkowego i wtedy mamy do czynieni a z opuchnięciem nie tylko nóg, ale całego ciała. Wtedy nie ma raczej powodów do niepokoju, wystarczy regularnie wypijać spore ilości wody i unikać soli. Duże znaczenie ma także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które zdarza się, że również zatrzymują wodę w organizmie. W tym okresie należy zadbać o aktywność fizyczną i wszystko powinno wrócić do normy.
Wszelkie, długotrwałe obrzęki nóg należy skonsultować z odpowiednim lekarzem, który zbada nasz przypadek. Należy pamiętać, że mogą one sygnalizować chorobę, ale wcale nie muszą. Czasami wystarczy bowiem zmienić tryb życia na bardziej aktywny i opuchlizna zniknie „jak ręką odjął”.
There are no comments