Już dość dawno zauważono, że mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego znacznie rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, niż to ma miejsce w przypadku ludzi zamieszkujących centralne obszary kontynentu europejskiego. Naukowcy zaobserwowali również, że dotyczy to również mieszkańców południowej Francji, mimo iż mają oni skłonność do palenia tytoniu, jedzą tłusto a poziom cholesterolu w ich krwi jest dość wysoki.
Zjawisko określone zostało mianem francuskiego paradoksu, zaś uczeni poszukujący jego przyczyn zwrócili uwagę na fakt wysokiego poziomu spożycia alkoholu przez Francuzów, ze szczególnym uwzględnieniem wina. Powstało więc pytanie – w jaki sposób ten szlachetny trunek może chronić przed chorobami serca?
Cholesterol – pomaga i szkodzi
Schorzenia układu krążenia są powodem około 50 % zgonów w wielu cywilizowanych krajach i odsetek ten stale rośnie. Powszechnie wiadomo, że miażdżycę naczyń krwionośnych powoduje cholesterol. Z jednej strony jest on niezbędnym składnikiem błon komórkowych, bierze udział w procesie powstawania hormonów, takich jak testosteron i estradiol. Hormony z kolei pełnią bardzo istotną rolę w naszym organizmie, regulując przebieg i tempo procesów biochemicznych, zachodzących w komórkach. Z drugiej strony zbyt wysokie stężenie cholesterolu jest dla funkcjonowania ludzkiego organizmu szkodliwe. Lipid ten produkowany jest w wątrobie i za pośrednictwem układu krążenia dociera tam, gdzie jest potrzebny, min. do nadnerczy, produkujących kortyzol. Jednak po drodze nadmiar cholesterolu odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych, wywołując w ten sposób miażdżycę.
Winem w miażdżycę
Duża ilość zawartych w winie polifenoli posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że bardzo łatwo wchodzą one w reakcję z utleniaczami. Tak więc dostając się do krwiobiegu zapobiegają utlenianiu tzw. złego cholesterolu LDL i odkładania się produktów tej reakcji w arteriach naszego ciała. Szczególne silne właściwości wykazuje tutaj resweratol. Zapobiega on procesom uszkodzenia kodu DNA i tworzeniu tzw. wolnych rodników, co z kolei prowadzi do rozwoju nowotworów. Resweratol hamuje również rozprzestrzenianie się raka. Również niejeden gabinet medycyny estetycznej Wrocław przygląda się z uwaga wynikom badań, publikowanym przez naukowców, ponieważ przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się skóry.
Największe ilości resweratolu zawiera skórka winogron, dlatego też zawartość tej substancji najwyższa jest w czerwonym winie. Badania wykazały, że picie lampki lub dwóch wina dziennie powinno wyjść nam na zdrowie. Pamiętajmy jednak, że również świeże winogrona oraz wiele gatunków warzyw i owoców jest równie dobrymi źródłami przeciwutleniaczy.
There are no comments