Trądzik młodzieńczy to przypadłość, z którą zmaga się większość nastolatków. Osób, których problem ten nie dotknął w okresie dojrzewania choćby na krótki czas, jest bardzo niewiele, za to mnóstwo nastolatków może śmiało powiedzieć, że problem ten spędził im sen z powiek podczas niejednej nocy.
Jest to jedna z przypadłości, których raczej nie da się uniknąć, ponieważ jest ona konsekwencją naturalnych zmian zachodzących w organizmie każdego młodego człowieka, jednak problem ten jest na tyle duży i silnie rozpowszechniony, że już od wielu lat specjaliści na całym świecie szukają skutecznego lekarstwa na tę dolegliwość, choć z różnym skutkiem.
Dziś już dobrze wiemy, co źle wpływa na stan skóry i jak można sobie pomóc, ale różnym osobom pomagają różne środki, dlatego nierzadko dostosowanie odpowiedniej kuracji trwa przez nawet parę lat, kiedy to młody człowiek musi zmagać się z zaczerwienieniem twarzy, ropnymi wykwitami i obniżonym samopoczuciem.
Dodatkowym irytującym faktem jest pojawianie się zmian skórnych nie tylko na twarzy, ale także na plecach i dekolcie, co jest jeszcze trudniejsze do leczenia ze względu choćby na to, że miejsca te znacznie trudniej jest utrzymać w czystości niż twarz, która jest mniej narażona na pocenie.
Dobrym wyjściem są w takim przypadku doustne preparaty, które reklamują swoje działanie jako niszczenie trądziku od środka, jednak nie zawsze sam taki preparat jest w stanie poradzić sobie z trądzikiem, ponieważ w przypadku tej dolegliwości równie istotne jak usuwanie przyczyny jego pojawiania się, a więc zapobieganie dalszym zmianom, jest również łagodzenie i usuwanie tych już istniejących. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest połączenie doustnie stosowanych specyfików z preparatami działającymi miejscowo – kremami, płynami czy maściami nakładanymi na problemowe miejsca. Takie preparaty zwykle działają wysuszająco na wypryski i znacząco poprawiają stan skóry.
Jednakże lepiej nie eksperymentować i nie stosować metody prób i błędów w dopasowywaniu środków na własną rękę, lecz robić to pod okiem specjalisty i ściśle stosować się do jego zaleceń, bo przez nieodpowiednie działanie można nie tylko nie zobaczyć żadnych pozytywnych rezultatów leczenia, ale nawet zaszkodzić swojej skórze jeszcze bardziej, na przykład rozprzestrzenić bakterie tam, gdzie ich dotąd nie było, nadmiernie wysuszyć skórę, doprowadzając do łuszczenia bądź wywołać stan zapalny.
Pomagają także suplementy diety, oczyszczające organizm, poprawiające przemianę materii, wzmacniające skórę – warto więc poprosić dermatologa o radę, który spośród nich byłby najlepszy przy naszych problemach.
There are no comments