Bezsenność to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Pojawia się… praktycznie znikąd jak sądzą niektórzy, ale to nie do końca prawda – często sami jesteśmy odpowiedzialni za rozwinięcie się choroby.
Nie potrafimy zwolnić tempa życia i wymagamy od swojego ciała zbyt wiele nie dbając o nie w stopniu przynajmniej wystarczającym. Katujemy się i nie rozpieszczamy, a nasze codzienne bądź też sporadyczne przyjemności są często bardzo pozorne – oddajemy się im spełniając wymogi czasów, w jakich żyjemy.
Nic dziwnego, że zaburzeniom ulega praca naszego organizmu, a psyche wskutek tego ulega rozchwianiu. De facto rozchwianiu ulegają wszystkie procesy życiowe również rytm dobowy – wtedy właśnie pojawia się bezsenność.
Nie każda bezsenność jest powodem do obaw
Bezsenność tzw. przygodna jest takim typem bezsenności, który przemija dość szybko. Przytrafia się też większości z nas, a śmiem przypuszczać, że w zasadzie każdy mógł jej doświadczyć. Bezsenność przygodna jest skutkiem podekscytowania, zdarza się osobom zmieniającym miejsce spania w związku z podróżą, bywa skutkiem stresu, przemęczenia i generalnie wszystkich tych czynników, które oddziałują na nas od czasu do czasu i zaburzają nasz codzienny rytm (czy wręcz rutynę). Taką bezsennością nie musimy się niepokoić. Nie ma też potrzeby konsultowania się z lekarzem. Możemy posiłkować się jakimiś suplementami, albo sięgnąć po tabletki nasenne dostępne bez recepty. Większość z nich, mając działanie uspokajające, jest w stanie autentycznie zadziałać tj. pomóc nam w zaśnięciu.
Bezsenność przewlekła
Nią można i należy się niepokoić. Stan przewlekłej bezsenności bardzo źle wpływa na nasz organizm. Odbija się nie tylko na naszej psyche – niewyspani nie jesteśmy w stanie w pełni sprawnie funkcjonować w ciągu dnia, ale może mieć też wpływ na fizis – osoby cierpiące na bezsenność są znacznie bardziej narażone na najrozmaitsze choroby, niż osoby, które ze snem nie mają problemów.
O bezsenności przewlekłej mówimy wtedy, gdy stan problemów ze snem utrzymuje się powyżej trzech tygodni. Taką bezsenność trzeba bezwzględnie leczyć, a żeby było to możliwe należałoby zdiagnozować jej przyczyny. Przyczynami mogą być zarówno zaburzenia o charakterze psychicznym jak i choroby typowo fizjologiczne – bez lekarza niestety się nie obejdzie. Leczenie bezsenności przewlekłej polega na wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny tej dolegliwości, jeśli zaś przyczyny wykryć nie można (czasami niestety się to nie udaje) pozostają w zasadzie jedynie tabletki. Tu z pomocą śpieszą nam farmaceutyki najnowszej generacji, które nie uzależniają i nie wpływają na jakość samopoczucia w ciągu dnia po przespanej dzięki tabletkom nocy. Leki stosowane jeszcze do niedawna miały działanie uzależniające i pogarszające samopoczucie. Dziś już te zjawiska nam nie grożą, ale warto przypilnować lekarza czy z racji przyzwyczajenia do takiej a nie innej grupy leków nie ordynuje nam przypadkiem środków przestarzałych, takich które mogą negatywnie wpłynąć na nasz organizm.
There are no comments