Powszechnie akceptowany jest fakt, że tatuowanie było wspólną praktyką w wielu kulturach świata starożytnego, a w tych kulturach było to zazwyczaj związane z motywacjami artystycznymi. W większości przypadków były to interpretacje mistyczne lub magiczne (typu ochrona, szczęście itp.) Ciekawe jest gdy okazuje się, że po tysiącach lat wiele motywów wykonanych jako tatuaż pozostają takie same jak te które znajdujemy we współczesnym tatuażu dziś.
W całej historii tatuaż (podobnie zresztą jak inne formy dekoracji i modyfikacji ciała) ich wykonanie było również ściśle związane ze zmysłowością, erotyzmem i emocjonalnymi aspektami ludzkiej psychiki. Z punktu widzenia artystycznego można dokonać podstawowego podziału tatuażu na dwie duże grupy. Tatuaże inspirowane geometrią, zwykle oparte na powtarzalnych wzorach, kształtach i kolorach oraz tatuaż „graficzny” (który próbuje reprezentować rzeczy realistyczne w rozpoznawalny sposób. W tej grupie tatuaży z pewnością popularny od starożytności jest niewątpliwie motyw zwierząt.
W wielu kulturach do dziś, tatuaże są związane z magicznymi właściwościami. Np. totemy (obiekty przyrody w mitologii niektórych społeczeństw są traktowane jako symbol ochrony plemienia lub indywidualnie, czasami przodka lub rodzica) oraz chęć identyfikowania się z jakimś zwierzęciem poprzez tatuaż. Symbolika tatuażu w starożytnych kulturach w dalszym ciągu ma wiele wspólnego z tatuażem współczesnym. We wszystkich kulturach świata w których robi się tatuaże, czynność ta jest zakorzeniona w najgłębszych przekonaniach ludzi i przodków.
Co takiego powoduje, że w dalszym ciągu ludzie się tatuują?
Praktycznie wszyscy chociaż raz w życiu poczuliśmy impuls do zrobienia sobie tatuażu lub co najmniej mieliśmy poczucie zdumienia i zachwytu widząc tę formę sztuki o nazwie „tatuaż”.
Każdy może poczuć tajemnicę ukrytą w tej kwestii, tajemnicę, która sięga początków ludzkości od tysięcy lat.
Powody dla praktyki tatuowania ujawniają się zróżnicowane prawie tak samo jak ludzie którzy decydują się nosić symbol na skórze do końca życia. Może to być przez miłość do sztuki (względy jedynie estetyczne), z powodów religijnych, duchowych a także aby tatuaż przypominał chwile wielkiej radości czy też bólu (jak na przykład utrata wielkiej miłości). Niektórzy mają także pragnienie, aby uczcić naszych przodków.
Podobnie jak wiele innych wydarzeń estetycznych i kulturalnych, popularność sztuki tatuażu zmieniała się na przestrzeni tysięcy lat zapisanej historii. W niektórych czasach tatuaż był głównie związany i kojarzony z przestępczością, ludźmi którzy prowadzili „złe życie”. Dzisiaj bez wątpliwości możemy powiedzieć, że popularność tatuaży rośnie z każdym dniem i że nie są kojarzony tylko z „ciemną” stroną. Można także zauważyć jak ważne jest dzisiejsze pokolenie artystów tatuażu zarówno pod względem jakości i ilości jakiej świat wcześniej nie znał.
There are no comments