Sezon letni w pełni, więc na każdym wolnym miejscu na chodnikach i placach, jak grzyby po deszczu, pojawiają się stoiska z okularami. Już za 20 złotych możemy sobie kupić gustowne okulary. Jednak to, że ochronimy oczy jakimkolwiek ciemnym szkłem, nie sprawi, że będą odpowiednio zabezpieczone.
Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, jest nie to jak mocno są ciemne, a jakie filtry w sobie zawierają. Jeśli zależy nam na prawdziwej ochronie oczu najlepiej okulary przeciwsłoneczne kupować u optyka. Nie dość, że pomoże nam dobrać szkła z odpowiednimi filtrami, to jeszcze dopasuje oprawki do kształtu twarzy i dokona koniecznych przeróbek. Na pewno zapłacimy więcej niż na bazarze, ale w zamian dostajemy gwarancję, że nasze oczy są bezpieczne.
Dobierając okulary musimy sprawdzać na naklejkach na oprawkach oznaczenia czy szkła zawierają filtry i jakie są wartości tych filtrów. Na co dzień wystarczą okulary z oznaczeniem UV 400 i przyciemnione o 25 procent. Okulary z większym filtrem i większym stopniem przyciemnienia przydadzą się podczas wyjazdu w góry latem jak i zimą, sprawdzą się też nad wodą. W górach większy filtr przyda się, dlatego że promieniowanie jest silniejsze przez bliższą odległość do słońca, a do tego zimą promieniowanie UV jest odbijane przez śnieg, podobne predyspozycje ma woda. Jednak okulary, których zaciemnienie przekracza 50 procent najlepiej skonsultować z lekarzem okulistą.
Ciekawym rozwiązaniem są okulary, w których są szkła fotochromatyczne. Ich zaletą jest to, że zmieniają swoje zaciemnienie pod wpływem światła, możne je więc nosić przez cały dzień bez konieczności zdejmowania w pomieszczeniach. Kolor szkła w wybieranych przez nas okularach przeciwsłonecznych jest dowolny, ale najlepiej postawić na brązowe i odcienie szarości, ponieważ najmniej zmieniają otoczenie i nie męczą szybko wzroku.
Kierowcy powinni wybierać szkła, które redukują odblaski i poprawiają polaryzację, czyli okulary z antyrefleksem, których zaciemnienie jest znikome tak, aby nadawały się do jazdy także nocą, albo powinni kupić okulary ze szkłami fotochromatycznymi. Same oprawki nie są tak istotne, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że okulary słoneczne powinny mieć większą powierzchnię niż te korekcyjne, by dobrze chronić gałkę oczną przed promieniami słonecznymi.
There are no comments