Na to co nazywamy pogodą, składa się wiele atmosferycznych czynników. Do czynników które wpływają za zdrowie człowieka zaliczamy temperaturę powietrza, wilgotność powietrza, ruch powietrza (wiatr), ciśnienie atmosferyczne. Nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne w dużej mirze zależy od tego jaka panuje pogoda.
I tak na przykład przy spadku ciśnienia mogą pojawić się bóle mięśniowe, bóle głowy, rozdrażnienie, dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego. Wysoka temperatura wzmaga czynność gruczołów potowych, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skórnych w celu wypromieniowania ciepła z organizmu. Niska temperatura wywołuje zwężenie naczyń krwionośnych, co powoduje zmniejszenie utraty ciepła.
Jednym z efektów postępu cywilizacyjnego jest coraz większe oddalanie się człowieka od natury. Co za tym idzie słabnie naturalna odporność organizmu na zewnętrzne czynniki, takie jak na przykład pogoda długoterminowa. Czynniki pogodotwórcze mogą działać na nas obciążająco, stymulująco oraz odbarczająco. Pewne elementy pogody są dodatkowym obciążeniem dla organizmu i mogą powodować zachwianie równowagi chorego organizmu człowieka. Sprzyjają ujawnieniu choroby lub jej zaostrzeniu, mogą też być przyczyną powikłań, a nawet zgonów.
There are no comments