Kolejne etapy życia, młodość, dojrzewanie, wszelkie zmiany są nieuniknione. Jednym z trudniejszych momentów wżyciu każdej kobiety jest niewątpliwie menopauza. Przede wszystkim przynosi nieprzyjemne dolegliwości, typowe objawy menopauzy. Ale również niesie ze sobą określone zagrożenia dla zdrowia. Dlatego nie warto udawać, że ten etap nas nie dotyczy, zamykać oczy na zmieniającą się liczbę określającą wiek oraz sygnały, które wysyła organizm.
Skąd się bierze menopauza
Zapewne większość kobiet kojarzy czym jest menopauza i ma świadomość, że jest etapem nieuniknionym. Z jednej strony należy pamiętać, że nie jest to choroba, czy finał aktywnego życia. Z drugiej – warto wiedzieć jak najwięcej, przygotować się na moment, w którym zmiany hormonalne dają o sobie znać. Spadek poziomu hormonów kobiecych (estrogen, progesteron) i wzrost poziomu hormonu FSH, to zasadnicza przyczyna klimakterium. Występuje najczęściej między 40. a 55. rokiem życia. Warto zatem przygotować się, aby te nadal aktywne lata w życiu kobiety, były jak najprzyjemniejsze.
Warto słuchać organizmu
Jak w każdej dziedzinie medycyny, istotna jest oczywiście profilaktyka. Nie warto zatem czekać, aż wystąpi oczywisty sygnał, jakim jest kilku czy kilkunastomiesięczny brak miesiączki. Menopauza to również bardzo ważny czas przedmenopauzalny. Wówczas warto już badać poziom hormonów i obserwować czy nie pojawiają się typowe objawy menopauzy, takie jak np.: zmiana długości cyklu, bardzo obfite miesiączki, bezsenność, zmienny nastrój, niższe niż zazwyczaj libido oraz uderzenia gorąca. Można wówczas wykonać domowy test badający poziom FSH lub od razu udać się do lekarza.
Łagodzenie objawów menopauzy
Aby łagodzić pierwsze objawy menopauzy, warto podjąć odpowiednią terapię, oczywiście jak najwcześniej od stwierdzenia podwyższonego FSH. Obecnie stosuje się hormonalna terapię zastępczą, którą zaleca i kontroluje lekarz po wcześniejszych kompleksowych badaniach. Panie, których dotyczy menopauza sięgają również po inne metody, takie jak fitohormonalna terapia zastępcza, aromaterapia, akupunktura czy terapia homeopatyczna.
There are no comments