Przez zwykłych ludzi uważana za zielsko, tymczasem jest bardzo pożytecznym i medycznym zielem. Liść pokrzywy ma ogrom ważnych dla ludzkiego organizmu makroelementów i mikroelementów. W ziołolecznictwie uważana jest za naturalny lek.
Niegdyś przygotowywano z pokrzywy bulion. Był to doskonały sposób na przetrwanie ciężkiego czasu i uzupełnienie po zimie witamin. Rolnicy dodają pokrzywę zwyczajną do jedzenia dla zwierząt dla uzupełnienia standardowego jedzenia. Medycyna naturalna zaleca, aby w momencie przemęczenia na wiosnę spożywać od czasu do czasu na przypływ sił napar ze świeżych części pokrzywy. Ziołolecznictwo można stosować cały rok wypijając wyciągi z suszy rośliny. Pokrzywa jest ogromną bazą aktywnych związków wymaganych do poprawnego funkcjonowania naszego ciała.
Pokrzywa z uwagi na cechy moczopędne jest używana w kuracji kamieni w nerkach a także pozostałych chorobach układu płciowego. Wspomaga wydalanie z ciała resztek kwasu moczowego. Polecana jest także w kuracji dny moczanowej. Przeciwdziała wstrzymywaniu się płynów w organizmie. Dodawanie zielonych liści tego zioła do dań umożliwia dobrą przemianę materii i pobudza apetyt. Znajdujące się w roślinie związki czyszczą układ pokarmowy, usuwają złogi żółciowe, wpływają korzystnie na funkcjonowanie żołądka. Roślinę podobnie jak sok z brzozy można używać w bólach wątroby, przewodu pokarmowego, dolegliwościach żołądkowych i jelit, i przy biegunkach.
Na wiosnę, wówczas gdy zdrowych łodyg pokrzyw mamy bez liku, bez ograniczeń, warto jest poznać ich cechy. Dokładajmy do obiadów niewielką ilość liści pokrzywy zwyczajnej, w sokowirówce możemy sporządzić świeży sok i pić po jedną czwartą szklanki 2 razy dziennie. Możemy ponadto zerwać sporą ilość i zasuszyć na zimowe miesiące, jesienne miesiące. Pamiętajmy tylko, by pokrzyw zwyczajnych nie pozyskiwać w rejonie dróg.
There are no comments