Zaczyna się od bólu palca, pojawiającego się w momencie, kiedy skóra z boku paznokcia wrasta poza jego krawędź albo w przypadku, gdy sam paznokieć zwija się i wrasta w skórę. Jeśli nic z tym nie zrobimy, ból będzie się tylko nasilał.
Następnie może pojawić się stan zapalny wraz z wyciekiem ropy w miejscu, gdzie wrasta paznokieć. Brak leczenia prowadzi często do zakażenia – wówczas wizyta u lekarza specjalisty jest już nieunikniona.
Nawet nie zdajemy sobie z prawy z tego, jak powszechny jest to problem. Dotyka on zwłaszcza osób, które noszą buty z wąskimi noskami lub za ciasne skarpety. Z kolei panie powinny unikać noszenia zbyt ciasnych pończoch.
Niewłaściwy wzrost paznokci może też powodować obcinanie ich zbyt krótko, a nawet przesadny pedicure. Problem dotyczy również osób z płaskostopiem, osób uprawiających biegi długodystansowe czy tych narażonych na częste urazy stopy.
Szczególnie dokuczliwe są małe rogi wrastające w wał skórny tuż pod płytką paznokcia. W przypadku, gdy paznokieć jest wrośnięty tylko odrobinę, wystarcza zrobić nacięcie w kształcie litery v pośrodku paznokcia.
Ulgę przyniesie moczenie podrażnionej stopy przez ok 10 min w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, albo soli do stóp (w ten sposób zmiękczymy skórę). Na dokładnie wytartą stopę można położyć też kostkę lodu, by chore miejsce zdrętwiało.
Wrośniętą część delikatnie wycinamy zdezynfekowanym obcinaczem. Następnie usuwamy wyciętą część paznokcia wysterylizowanymi szczypczykami (starajmy się nie dopuścić do krwawienia).
Na koniec stopę przetrzyjmy wodą utlenioną i przykryjmy palec plastrem z jałowej gazy. Aby stopa szybciej się zagaiła, należy moczyć ją dwa razy dziennie w ciepłej wodzie z mydlinami i regularnie zmieniać opatrunki na czyste. Podczas gojenia dobrze trzymać stopę uniesioną do góry.
Pamiętajmy, by paznokcie u stóp obcinać prosto (a nie okrągło jak te u rąk). Stopy należy też chronić przed ciągłymi urazami, a palcom zapewnić swobodę, zakładając wygodne buty z szerokimi noskami (takie obuwie w swojej ofercie posiada np. Zebra).
W poważniejszych przypadkach potrzebna jest interwencja lekarza, który może usunąć (po dokonaniu miejscowego znieczulenia) nawet cały paznokieć, gdy jest to konieczne. Bardzo wrośnięty palec można również usunąć laserowo.
There are no comments